Niedziela, 29 listopada 2020. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

Podziel się:

Podziel się:

NAJAZD MOLI Z „CZWÓRKI” WYRÓŻNIONY!

Pod koniec wakacji do biblioteki lidzbarskiej „czwórki” dotarła radosna wiadomość: znalazła się ona wśród 43 szkół w Polsce, które zostały nagrodzone. Tym razem za zorganizowanie akcji „Najazd moli książkowych”.

To już trzecia nagroda dla tej placówki; poprzednie otrzymała w latach 2016 za akcję „Alarm dla książki” i 2018 za „Czytanie na bulwarze”. – Od wielu już lat bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, w ramach której staramy się robić z uczniami pomysłowe happeningi. Lubimy ją. Nie tylko mobilizuje do czytania, lecz także niejako przymusza nas do wykazania się kreatywnością w zachęcaniu innych do sięgnięcia po książkę – uważa nauczyciel bibliotekarz.

Jak już pisaliśmy, na początku czerwca, dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lidzbarku Warmińskim z ulubionymi książkami w ręku wyruszyli pod Wysoką Bramę, aby tam głośno, za pomocą megafonu, pochwalić się swoimi literackimi fascynacjami. A potem z transparentami zachęcającymi do czytania przeszli przez miasto wznosząc okrzyki w stylu „Czytaj coś, nie bądź łoś!”, by zakończyć swój marsz w gościnnych murach biblioteki miejskiej, która przyłączyła się do akcji organizowanej przez „czwórkę”.

Tak wspomina tamte chwile Anna Wojtowicz – Raszewska, jedna z organizatorek całego przedsięwzięcia: - Nasza akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem przechodniów. Z uwagą słuchali czytanych ukochanych przez dzieci. fragmentów. Z podziwem ale i nutką wzruszenia obserwowali marsz uczniów nawołujących do czytania. To było niesamowite, że w świecie myśli wyrażanej obrazkiem zachowały się istotki kształtujące siebie poprzez lekturę.

Jak ustaliła redakcja „Biblioteki w Szkole”, inicjator ogólnopolskiej kampanii, tych osób, które 7 czerwca w całej Polsce wyległy na ulicę, by czytać publicznie, było dokładnie 366 930. – Bardzo się cieszymy, że nasza akcja spodobała się mieszkańcom i jesteśmy dumni z tego, że została dostrzeżona i wyróżniona – dodaje nauczyciel bibliotekarz. Szkoła otrzymała w nagrodę okolicznościowy dyplom i karton nowych książek do biblioteki. - Gratulujemy uczestnikom i organizatorom za zaangażowanie i zorganizowanie wspaniałej akcji. Dziękujemy, że są Państwo w gronie placówek, które lubią czytać – napisał Juliusz Wasilewski, redaktor naczelny „Biblioteki w Szkole” do pomysłodawców lidzbarskiego happeningu pod Wysoką Bramą.

Komentując jego słowa pani Ania mówi: - Nie ma dla mnie piękniejszego widoku niż dziecko pogrążone w lekturze. Człowiek, nie tylko młody, dzięki książce więcej widzi, więcej rozumie, więcej czuje. Książka odsyła duszę do świata, który pozwala jej oddychać, kreować, przeżywać. Dlatego będziemy kontynuowali podobne akcje, by uświadamiać, że książka niczym najlepszy przyjaciel jest z nami często wówczas, gdy już wszystko zawiodło.

- W czerwcu przyszłego roku szukajcie nas w pobliżu dawnego dworca PKP – uśmiecha się tajemniczo nauczyciel bibliotekarz.

Należy jeszcze wspomnieć, że ta ogólnopolska akcja odbywała się pod patronatem honorowym Biblioteki Narodowej.

Wojciech Karolonek


Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Wojciech oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: NAJAZD MOLI Z „CZWÓRKI” WYRÓŻNIONY!
Oceń artykuł:

(0)