Czwartek, 26 listopada 2020. Imieniny Leona, Leonarda, Lesławy

Podziel się:

Podziel się:

DAĆ SIĘ WCIĄGNĄĆ W ŚWIAT TOLKIENA

25 marca w wielu krajach obchodzony jest Światowy Dzień Czytania Tolkiena. W tym roku po raz pierwszy przeżywano to święto w lidzbarskiej „czwórce”. Miało ono za zadanie przybliżyć uczniom fascynujący świat pisarza.

Pomysł wyszedł od polonistki Sylwii Gnat. – Omawiając z uczniami na lekcjach „Hobbita” zaproponowałam, by przebrali się oni za mieszkańców Śródziemia.– opowiada. – Skutek przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Pomyślałam, że warto by było zaprezentować efekty ich pracy szerszej publiczności. W tym czasie trafiłam na wzmiankę w Internecie o Światowym Dniu Czytania Tolkiena. Mój pomysł skonsultowałam z bibliotekarzem szkolnym. Wspólnie dopracowaliśmy scenariusz i po kilku próbach mogliśmy przedstawić społeczności szkolnej widowisko słowno – muzyczno – multimedialne nawiązujące do twórczości autora „Władcy Pierścieni”
Spektakl rozpoczęło wspólne wysłuchanie nagrań oryginalnego głosu Tolkiena, który nie tylko czyta fragmenty swoich dzieł, ale też śpiewa piosenkę o trollu. Widzowie mogli porównać angielski tekst z jego polskim tłumaczeniem. Po tym wstępie na scenę wszedł uczeń odgrywający rolę pisarza, oczywiście z nieodłączną fajką. Natychmiast pojawili się dziennikarze chcący przeprowadzić z nim wywiad. Autor Hobbita cierpliwie odpowiadał na pytania i w ten sposób zapoznał widzów z kolejami swojego życia i tajemnicami warsztatu twórczego. Niewielu wiedziało, iż dzieciństwo pisarz spędził w Afryce, przeżył nieszczęśliwą miłość, bał się pająków, wymyślił język elfów i opowiadał niesamowite historie swoim dzieciom. Z tych to opowieści zrodziły się potem jego książki.
W drugiej części widowiska na scenie pojawili się Hobbici, Trolle, Krasnoludy, Elfy i Golbliny czyli uczniowie, którzy znakomicie wcielili się w te postaci. Mieszkańcy fantastycznego świata przedstawiali publiczności swoje cechy, zainteresowania, upodobania i przedmioty. Nie zabrakło muzyki i obrazów z filmów Petera Jacksona, który zekranizował dzieła Tolkiena. Prezentacja multimedialna poszerzała ogląd krain, jakie pisarz wykreował w swojej wyobraźni.
Na zakończenie aktorzy i widzowie przenieśli się do jaskini Golluma, aby odbyć wielką bitwę na zagadki, w której stawką było odzyskanie wolności przez Bilba Bagginsa. Niektórzy świetnie sobie poradzili z tym zadaniem i chociaż to nie był łatwy pojedynek, podobnie jak Bilbo wyszli z niego z życiem.
Prowadzący przyznał, iż po obejrzeniu widowiska nie będzie w tej szkole chyba nikogo, kto nie sięgnie po „Hobbita” czy „Władcę Pierścieni. A inicjatorka całego przedsięwzięcia przyznała po spektaklu: - Sama byłam sceptycznie nastawiona do gatunku fantasy, wolałam literaturę faktu. Ale zaangażowanie moich uczniów sprawiło, że dałam się wciągnąć w ten wyimaginowany świat, jaki powstał w wyobraźni Tolkiena. I już zdążyłam go polubić.

Wojciech Karolonek
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Wojciech
Oceń artykuł:

(0)