Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Podziel się:

Podziel się:

PRZETRWAĆ JESIEŃ I ZIMĘ W… BIBLIOTECE

Biblioteka szkolna działająca w lidzbarskiej „czwórce” przygotowała dla odwiedzających ją uczniów na jesienno – zimowy czas niemało atrakcji. Nie tylko książki bowiem powodują, że biblioteka żyje, ale wszelkie działania okołoczytelnicze, które sprawiają, że dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje zainteresowania, zdobywać nowe umiejętności czy choćby przyjemnie spędzić czas po lekcjach.

- Chciałbym, aby biblioteka szkolna była miejscem, gdzie realizowane są różne przedsięwzięcia - wyjaśnia nauczyciel bibliotekarz. - Jej rola zmienia się na przestrzeni czasu. Wypożyczając książki można przecież zorientować się, jakie ma inne propozycje dla swoich czytelników. A różnorodność działań, które się w niej odbywają, jest już dziś powszechnym standardem w świecie.

Nie tylko książki

Codziennie w bibliotece szkolnej odbywają się zajęcia czytelnicze adekwatne do pory roku. Literatura ma przebogatą ofertę na każdą okazję. My zdecydowaliśmy, że będziemy podpatrywać jak sympatyczni bohaterowie Tove Jansson radzili sobie w tym mrocznym jesienno – zimowym czasie. W ubiegłym miesiącu czytaliśmy „Dolinę Muminków w listopadzie”, zaś w grudniu towarzyszą nam opowiadania z tomu „Zima w Dolinie Muminków”. Po przeczytaniu fragmentu następuje krótki quiz na temat usłyszanej treści.

Wykorzystujemy też komputery dostępne w bibliotece. Uczniowie chętnie ćwiczą swoje mózgi grając w szachy on-line i uczą się współdziałania rozpracowując sieciową wersję Minecrafta. Pomocą służą też poradniki i czasopisma dotyczące tej popularnej gry dostępne w czytelni.

Inauguracją aktywnego sezonu w bibliotece szkolnej był obchodzony 24 października Światowy Dzień Origami. Dzieci bardzo lubią tą techniką wyczarowywać z kartki zwierzęta, kwiaty, serca i inne przedmioty. Uczą się przy tym dokładności, zręczności i cierpliwości. Ale powstały efekt wynagradza włożony wysiłek. Warsztaty wprowadzające w tę japońska sztukę składania papieru odbywały się pod hasłem: "Chodź z nami robić origami!"

Listopad zaczął się festiwalem gier planszowych. Szukając trzeciej drogi dla tego czasu pomiędzy Dniem Zmarłych a Halloween wymyśliliśmy akcję „Na Zaduszki gramy w Duszki”. I nie tylko ta lubiana przez dzieci gra gości na stolikach w czytelni. Jest jeszcze Memo, Dobble, Pędzące Żółwie i wiele, wiele innych.

Tydzień pełen wrażeń

Listopad i grudzień nie muszą być smutne! Biblioteka zwłaszcza w tym czasie musi tętnić życiem po lekcjach! Do takich wniosków doszedł aktyw biblioteczny i na każdy dzień tygodnia przygotował propozycję różnorodnych zajęć.

I tak w poniedziałek uzdolnione tanecznie uczennice klasy szóstej prowadzą zajęcia taneczne nawiązujące do popularnego Just Dance dla dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej. Wtorek to dzień naukowy. Pasjonaci różnych dziedzin wiedzy opowiadają swoim kolegom i koleżankom o tym, czym sami się interesują. Swoją wiedzą o Napoleonie podzielił się już Igor Łagocki z klasy VI a, a Maciej Mihal z klasy VII b przedstawił sylwetkę Stefana Batorego. Do występu przygotowują się już inne chętne osoby.

Środa przebiega pod hasłem „Fantastyczne zwierzęta”, które zostało zaczerpnięte z jednej z książek Joanne K. Rowling. Szukamy w literaturze śmiesznych postaci zwierząt, czytamy o nich wiersze i opowiadania by następnie uruchomić naszą wyobraźnię i narysować najoryginalniejsze ich wizerunki. Pojawił się już na rysunkach: mamut - słoń w futrze, kaczka - dziwaczka, sowa - mądra głowa i łoś – król lasu.

Czwartek przeznaczony jest na zajęcia kreatywne. Uczniowie korzystając z fachowego doradztwa nauczyciela plastyki uczą się tajników profesjonalnego rysunku, dowiadują się, jak zrobić ciekawy kolaż czy wyklejankę z modeliny. Z okazji Święta Niepodległości wykonywali wizerunek orła z materiałów recyklingowych. Piątek to dzień tęgich głów. Krzyżówki, zgaduj-zgadule czy łamigłówki logiczne potrafią rozgrzać do czerwoności nawet najbardziej uśpione uczniowskie obwody mózgowe.

Mając taki pakiet atrakcji w bibliotece szkolnej uczniowie lidzbarskiej „czwórki” nie mają prawa się nudzić w ponure jesienno – zimowe dni!

Wojciech Karolonek


Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Wojciech oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: BIBLIOTEKA DOBRA NA ZIMĘ
Oceń artykuł:

(0)