W Lidzbarku Warmińskim będą dwa ekologiczne przystanki

2022-02-12 15:55:36(ost. akt: 2022-02-13 08:42:27)
Wizualizacja przystanku

Wizualizacja przystanku

Kilka miesięcy temu na ulicach pojawiły się elektryczne autobusy, a wczoraj burmistrz Jacek Wiśniowski zapowiedział zbudowanie autonomicznych, zasilanych panelami słonecznymi przystanków. I nie będą to zwykłe przystanki.
Jeszcze kilka lat temu mało kto przypuszczał, że po Lidzbarku Warmińskim będą kursowały elektryczne autobusy, a dzięki ławkom wyposażonym w panele słoneczne, będzie można za darmo naładować telefon. Od tego czasu w przestrzeni miejskiej pojawiło się mnóstwo nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii – wystarczy spojrzeć na budynek ratusza zabudowany fotowoltaiką, jednak wiele z nich jest niewidocznych gołym okiem. Nawet autobusy miejskie korzystają z ładowarki zasilanej panelami słonecznymi. Teraz do wyposażenia SMART-City dołączą nowoczesne przystanki autobusowe. Jak czytamy na stronie Urzędu Miejskiego „przystanki będą stanowiły punkty dostaw i odbioru (paczkomaty, foodmaty, bankomaty, wpłatomaty i inne urządzenia wykorzystujące Internet)”. Mają działać autonomicznie, bo zasilanie wygenerują zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne.

Urządzenia zbuduje Ekopark S.A., który „jako operator Programu Centrum Bezpieczeństwa OZE i Nowych Technologii wdraża w ramach projektów: „Inteligentna Polska” i „Polskie Inteligentne Miasto PIM” monitorowanego przez KEZO Centrum Badawcze Polskiej Akademii Nauk system Inteligentnych Terminali Komunikacyjnych wraz z multiaplikacją „PIM-Inteligentnapolska.pl”.

Burmistrz Jacek Wiśniowski spotkał się z przedstawicielami firmy i podpisał list intencyjny będący pierwszym krokiem do realizacji projektu.

- Stawiamy na nowoczesne rozwiązania zwłaszcza, jeśli są korzystne dla mieszkańców. Przystanki ustawione będą na ulicy Słonecznej przy Szkole Podstawowej nr4 i Liceum Katolickim, żeby dzieci mogły pod dachem zaczekać na autobus, który odwiezie je do domu, a mieszkańcy największego osiedla docenią ustawienie paczkomatu i być może bankomatu w tej lokalizacji. Drugi stanie na dworcu, gdzie przecinają się dwie linie autobusowe, więc zapotrzebowanie na zadaszony przystanek jest największe. Ogromną zaletą przystanków są duże możliwości ich wykorzystywania poza oczywistą funkcją, oraz to, że zasilane będą z wykorzystaniem OZE (odnawialne źródła energii red.), a w przyszłości niewykluczone, że mieszkańcy będą mogli ładować tu swoje samochody – powiedział Burmistrz Jacek Wiśniowski.

W przestrzeni publicznej coraz więcej jest SMART urządzeń, a praktycznie każdy ma w kieszeni smartfona, który nie jest już zwykłym telefonem, a osobistym komputerem. Nową funkcję będą miały również przystanki, gdzie wygodne czekanie na autobus będzie tylko dodatkiem do jego rozbudowanej funkcjonalności. Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie wyglądać nasza przyszłość.

ok

Burmistrz Jacek Wiśniowski podpisał list intencyjny z przedstawicielami firmy Ekopark




Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Darek #3091567 13 lut 2022 12:33

    Te przystanki są "eko" w cudzysłowie. To jest logiczne dla każdego kto wie co to jest rachunek ciągniony.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5