Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Bobry w Lidzbarku niepokoją mieszkańców

2019-11-12 19:06:00 (ost. akt: 2019-11-13 20:45:30)
Powalone przez bobry drzewa

Powalone przez bobry drzewa

Autor zdjęcia: Grzegorz Adamczewski

W ostatnim czasie otrzymaliśmy sporo sygnałów o niepokojącej działalności bobrów w Lidzbarku Warmińskim

Bobry są wszechobecne w naszym województwie i można je znaleźć wszędzie tam, gdzie jest wystarczająca ilość płynącej wody i roślinności niezbędnej aby utrzymać kolonię. Żyją w stadach, które mogą przekraczać dwadzieścia osobników. Rozmnażają się w lutym, gdy na świat przychodzi od czterech do pięciu młodych.

Przeciętna kolonia bobrów zjada około 100-150 drzew rocznie, głównie drzew liściastych, preferując osikę i topolę. Budują loże i wykopują nory w brzegach wzdłuż cieków wodnych, a także ścinają drzewa, aby budować swoje loże, a także tamy i inne „budowle” ziemne mające na celu odcięcie drenażu w danym obszarze. Zimą kolonia bobrów często tworzy staw, w którym chowają zielone łodygi i gałęzie pod lodem jako źródło żywności chronione przed zamarzaniem i drapieżnikami.

Bobry stwarzają niestety wysokie ryzyko dla mienia i infrastruktury, natomiast ich zagrożenie dla dla bezpieczeństwa publicznego jest bardzo znikome.

Największym zagrożeniem dla własności ludzkiej i infrastruktury są powodzie i szkody wodne. Bobry są bardzo wydajne i nie ograniczają budowy tam do strumieni i potoków; przepusty, odpływy burzowe, wloty i wyloty stawów, a czasem nawet spore rzeki mogą być częściowo zatkane, jeśli nie zostaną całkowicie spiętrzone. Tamy i zatory mogą zalewać duże obszary w stosunkowo krótkim czasie, szczególnie po opadach deszczu.

Instynkt blokujący przepływ bobrów powoduje również spustoszenie w przemysłowych ujęciach i drenach, czasami w trudno dostępnych obszarach, powodując gromadzenie się mułu, uszkodzenia maszyn i przestoje w pracy, dopóki nie można ich usunąć i przywrócić przepływ.

Po tych niepokojących informacjach o działaniach bobów w okolicach Łyny i Symsarny w Lidzbarku – sprawdziliśmy i jest co prawda kilka powalonych drzew i nagryzionych pni, jednak większych szkód nie zaobserwowaliśmy. Będziemy jednak śledzić poczynania tych sympatycznych gryzoni...


Grzegorz Adamczewski

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. człowiek #2819132 | 94.254.*.* 15 lis 2019 00:01

  jestescie kurwa debilami tyle w tamacie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkaniec #2818788 | 83.31.*.* 14 lis 2019 12:21

  Muszę zaktualizować ! Siatki zostały założone za wyjątkiem paru młodych drzewek od strony ul Mławskiej .Te jednak są już tak obgryzione że najlepiej je wyciąć i usunąć nie czekając aż obgryzą je bobry

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mieszkaniec #2818758 | 83.31.*.* 14 lis 2019 11:29

  Poinformowałem dołączając zdjęcia redakcję gazety o "wycince " przez bobry młodych drzewek przy fosie zamkowej.Na ratunek ich jest już za póżno ! Po młodym przyjdzie czas na starszy drzewostan .Wystarczy owinąć pnie drzew siatką stalową i bobry ich nie ruszą .Proste rozwiązanie jest stosowane na całym świecie.Problemem będzie również podkopywanie skarpy dla budowy gniazda .Być może odcinając je od możliwości pozyskiwania pożywienia przy fosie przeniosą się w dorzecze Łyny czy Symsarny przecież gdzieś muszą żyć

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. m #2818656 | 195.136.*.* 14 lis 2019 08:48

  nad fosą wycieli drzewka

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. trol warmiński #2817943 | 83.28.*.* 12 lis 2019 22:37

  Ciekawe czy jakby zalewały twoją ziemię , to też by były takie sympatyczne ???

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages