Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Podziel się:

Podziel się:

VII Powiatowy Konkurs Ekspresji Dziecięcych „ O Złote Pióro Poezji” za nami.

Trzech laureatów, czterech nagrodzonych i sześciu wyróżnionych to wynik tegorocznych zmagań oratorskich MDK.

We wtorkowy, marcowy poranek do Młodzieżowego Domu Kultury im. Ireny Kwinto przybyli młodzi kreatorzy sztuki poetyckiej, aby podzielić się z innymi artystyczną wrażliwością i pokazać własną odsłonę wierszowanych utworów literackich.
Prezentacja przygotowanych tekstów była bardzo zróżnicowana. Każdy z występujących przedstawił własną wizję wygłaszanego przez siebie utworu. Wykonawcy mieli możliwość podzielić się spontaniczną, oryginalną prezentacją wybranych przez siebie dziecięcych utworów poetyckich.
Regulamin konkursu określa wymagania i kryteria oceny jury. To nie jest standardowy przegląd recytatorski, gdzie panują sztywne zasady deklamacji, ograniczające swobodę dziecięcej ekspresji. Interpretacje mogą być prezentowane w dowolnej formie scenicznej od teatru żywego planu do teatru jednego aktora. Głównym celem konkursu jest spontaniczność wypowiedzi, będąca zachętą do poszukiwania oryginalnych prezentacji poezji dziecięcej, pozwalająca na wyzwolenie energii i prawdy dziecięcych spostrzeżeń.
Komisja oceniająca występujących na scenie młodych kreatorów sztuki oratorskiej, podzielonych na trzy kategorie (przedszkola, klasy I – III oraz klasy IV- VI szkół podstawowych) miała trudne zadanie, ponieważ tegoroczny poziom uczestników był przygotowany na bardzo wysokim poziomie. Jurorzy brali pod uwagę kryteria zawarte w regulaminie: dobór repertuaru, spontaniczność i ekspresję słowno–ruchową w interpretacji utworu, oryginalność prezentacji oraz ogólny wyraz artystyczny. Spośród 27 uczestników oratorskich zmagań nagrodzono 13 osób. To dowód na znakomite przygotowanie i doskonałą prezentację tekstów. Formuła organizowanego przez nas konkursu skupia się głównie na ukazaniu radosnej palety wrażeń, wynikającej z odbioru literatury dziecięcej. Zgodnie z tym przesłaniem marcowe występy sceniczne nasyciły optymizmem wszytkich odbiorców, biorących udział w tym artystycznym wydarzeniu.

Doznania jakich dostarczyli uczestnicy VII Powiatowych Ekspresji Dziecięcych były wspaniałą lekcją dla dorosłych, bowiem dzieci doskonale potrafią pokazać, że poezja jednoczy, a nie dzieli. I póki ona istnieje ma sens język i rozmowa z drugim człowiekiem. Poezja jest wyzwoloną wyobraźnią, która pozwala na ukazanie piękna, emocji, wnętrza drugiemu człowiekowi. To wzmacnianie własnej wartości w kreowaniu samego siebie i w postrzeganiu otaczającego świata.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: mdklidzbarkwarm oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Powiatowy Konkurs Ekspresji Dziecięcych „O Złote Pióro Poezji”
Oceń artykuł:

(0)