środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Podziel się:

Podziel się:

Młodzieżowy Dom Kultury im. Ireny Kwinto w Lidzbarku Warmińskim w aureoli ikonograficznej sztuki

Młodzieżowy Dom Kultury im. Ireny Kwinto w Lidzbarku Warmińskim oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zapraszają na wystawę ikon zatytułowaną „Wokół aureoli”.

W powiecie lidzbarskim, w MDK-u, została zorganizowana wystawa prezentująca ikony wykonane przez uczestników zajęć plastycznych Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Każda z prac jest indywidualną interpretacją tematu kultu religijnego, patronów i sztuki sakralnej. W wizerunkach świętych wpatrzonych w odległy, lepszy świat, można dostrzec poszukiwanie i wrażliwość.
Wszystkie eksponowane na wystawie dzieła zostały wykonane w tradycyjnej technice tempery z użyciem naturalnych pigmentów na drewnianym podłożu.
Słowo „tempera” pochodzi od łacińskiego „temperare”, oznaczającego mieszanie, zaś dawniej pod nazwą tempery rozumiano technikę malarską. Technika ta odznacza się intensywnością i transparentnością barw, a stosowane w niej barwniki są pochodzenia mineralnego, na spoiwo składa się: żółtko jajka i białe, wytrawne wino.

– Widzimy coraz większe zainteresowanie klasyczną sztuką ikonograficzną – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz, instruktor plastyki w CSE „Światowid”, której podopieczni prezentują swoje prace na wystawie. - Rośnie liczba utalentowanych twórców ikon, którzy uczą się tradycyjnych metod malowania.
Autorami ikonograficznej sztuki są: Danuta Świątek, Maria Szczepańska, Lucyna Poduch, Bożena Małysko Krzysztof Nosarzewski, Halina Gnat, Grażyna Kopańska, Anna Komorowska, Joanna Wachowicz, Zofia Pater oraz Barbara Włoch.
Najciekawsze prace oglądać można do końca sierpnia w Galerii w oknie w MDK Lidzbarku Warmińskim.
Zapraszamy
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: mdklidzbarkwarm oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Młodzieżowy Dom Kultury im. Ireny Kwinto w Lidzbarku Warmińskim w aureoli ikonograficznej sztuki
Oceń artykuł:

(0)