Piątek, 3 lipca 2020. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Podziel się:

Podziel się:

Powiat Lidzbarski artystycznie reprezentowany przez Młodzieżowy Dom Kultury ożywił mieszkańców Lingen

Polsko – niemiecka twórczość nie ma granic…

W połowie czerwca 2017r. młodzież z pracowni plastycznej, pani Ewy Zajączkowskiej i teatralnej, prowadzonej przez Annę Wiatrak z Młodzieżowego Domu Kultury uczestniczyła w międzynarodowych warsztatach artystycznych w Lingen, w powiecie Emsland, w Niemczech.
To był tydzień bardzo intensywny w działania kreatywne i doskonały czas na zawarcie przyjaźni polsko – niemieckich, które z pewnością będą kontynuowane w przyszłości.
Tegoroczna wymiana młodzieży, która odbyła się na zaproszenie w Franziskusgymnasium i Kunstschule obfitowała w bogactwo doznań artystycznych, zarówno dla uczestników zajęć warsztatowych, jak też nauczycieli, biorących udział w realizacji projektu pt. „Spotkanie w ruchu”.
Bariera językowa została pokonana już pierwszego dnia, bowiem wspólne zainteresowania oraz chęć tworzenia integrowały grupy w błyskawicznym tempie, a także mobilizowały do wzajemnego poznania i odkrywania tajników obu kultur.
Program zajęć i gościnność gospodarzy dawało się zauważać na każdym kroku, bowiem radość, śmiech i wszędobylskość mieszanych grup przychylnie postrzegali również mieszkańcy Lingen.
Centrum miasta od rana promieniało kolorami i ruchem w różnych odsłonach żywej sztuki, performance. Dzieła, które tworzyła młodzież nadawały klimatu tajemniczości, symboliki i radości życia. To było niesamowite uczucie, znaleźć się w miejscu, w którym zatrzymuje się czas i człowiek wtapia się w atmosferę tworzenia obrazów zbudowanych przez młodych ludzi. Zanikły granice kulturowe, a pojawiła się potrzeba wspólnego działania, zbliżająca do siebie osoby, mające to samo spojrzenie na sztukę.
Czas pobytu szybko minął. Pozostały wspomnienia i doświadczenia, które z pewnością wzbogaciły pokłady dusz artystycznych młodego pokolenia.
Pożegnanie nie obyło się bez łez i planów na przyszłość. Trudno było się żegnać z ludźmi, którzy dostarczyli nam tak wielu wspaniałych wrażeń. Nasze działania i spojrzenie na kształtowanie człowieka poprzez sztukę potwierdza, że jesteśmy w europejskiej rodzinie doskonałymi konstruktorami artyzmu.
Dziękujemy Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Starostwu Lidzbarskiemu za wsparcie finansowe, bowiem dzięki nim staliśmy się bogatsi o nowe doświadczenia i pełni zapału do rozwijania artystycznych pasji w kolejnych latach współpracy pomiędzy szkołami w Lingen i naszą placówką.
Anna Wiatrak

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: mdklidzbarkwarm oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Powiat Lidzbarski artystycznie reprezentowany przez Młodzieżowy Dom Kultury ożywił mieszkańców Lingen
Oceń artykuł:

(0)