Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Podziel się:

Podziel się:

Spotkanie pasjonatów szukających lokalnej przeszłości pod swoimi stopami.

Nie zawsze widoczni. Spokojni ludzie ratujący małe przedmioty z wielką historią. Spotkanie stowarzyszeń w pomieszczeniach Domu Środowisk Twórczych.

Wiosna i zmiana przepisów prawa w sprawie poszukiwania zabytków była okazją do spotkania poszerzenia wiedzy. Na zaproszenie skierowane do stowarzyszeń zajmujących się tematyką badań i poszukiwań odpowiedziały

-Bartoszyckie Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne "Rosenthal"
-Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne "Strowangen" z Bisztynka


Nowe stowarzyszenia działające w Bisztynku i Bartoszycach mogą być przykładem bardzo sprawnego działania na rzecz promocji regionu i „Małych Ojczyzn”. Pokazują one jak ważna jest ta forma uzyskiwania wiedzy o przeszłości i zawiłych dziejach tych ziem.

W pomieszczeniach w Domu Środowisk Twórczych „Ratusz” Prywatne Muzeum Regionalne w Lidzbarku Warmińskim miało możliwość spotkać się z zarządami obu stowarzyszeń. Poruszone zostały tematy prawne jak również możliwości rozwoju i problematykę dofinansowań.

Pierwszoplanowym tematem były wnioski i sprawozdania do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na przykładach doświadczeń obu stowarzyszeń. Można było zapoznać się z dokumentacją i systematyką prac badawczych z materiałem pozyskanym w poszukiwaniach z wykrywaczem metali .


Każda organizacja mogła krótko zaprezentować swoje doświadczenia z pracą na swoim terenie działania oraz problemy z jakimi się boryka. Sporządzona została lista organizacji działających w regionie mających zbieżne cele.
Dzięki spotkani mogliśmy opracować wstępny zarys współpracy między organizacjami jaki i plany na przyszłość. Być może już wkrótce wybierzemy się na wizytę do jednej z tych pięknych miejscowości

Jako Prywatne Muzeum Regionalne mogłem zaprezentować doświadczenia Wileńskiego Muszkieterskiego Pułku w działaniach edukacyjnych i nakreśliłem możliwości jakie daje połączenie historii, poszukiwań i rekonstruktorów.

Rafał Pliszka
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Manufaktura Dzika
Oceń artykuł:

(0)