Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Podziel się:

Podziel się:

Listopad roku 1520 w Lidzbarku Warmińskim

Ostatnia wojna z zakonem na Warmii. Rok 1520

Kolejne poszukiwania regionalnej historii. Tym razem książki poprowadziły mnie do późnego średniowiecza. Po wielu upadkach i wzlotach miasto Heilsberg/Lidzbark Warmiński w XVI wieku czerpie profity z hojności gospodarzy. Dwór Biskupów jest mecenasem sztuki jak również łącznikiem z resztą Europy.

Rok 1520 armie Polski i Zakonu Krzyżackiego krążą po terytorium Warmii starając się zająć ważniejsze miasta . Trwa oblężenie zarówno Lidzbarka Warmińskiego jak i Ornety przez Zakon i oddziały zaciężne.

Dla ratowania morale wśród żołnierzy zaatakowano Dobre Miasto zdobywając prowiant i łupy.

W tle właśnie takie wojenne historie a bohaterami drugiego planu była bardzo kolorowa i awanturnicza armia Landknechtów. Kolorowe pasiaste stroje bardzo barwne i przerysowane musiały na średniowiecznej Warmii wzbudzać bardzo mieszane uczucia.

Byli jednymi z ważniejszych aktorów tego teatru wojen. Przez ciągłą odmowę wykonywania rozkazów z powodu braku żołdu skutecznie niweczyli plany dowództwa sił Krzyżackich.

Zapraszamy również na naszą stronę tam film z uczestnikami projektu i opisem umundurowania i uzbrojenia tych jednostek.

http://www.dzikuszk.ayz.pl/home/dzikuszk/domains/dzikuszk.ayz.pl/public_html/partyzancihistorii/2017/11/09/rok-1520-w-lidzbarku-warminskim/
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Manufaktura Dzika oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Listopad roku 1520 w Lidzbarku Warmińskim
Oceń artykuł:

(0)