Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Podziel się:

Podziel się:

LIDZBARSKA „CZWÓRKA” DLA NIEPODLEGŁEJ

Świętowanie przypadającej w tym roku 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w lidzbarskiej „czwórce” przybrało imponujący wymiar. Zaangażowanie uczniów i nauczycieli było wręcz niebywałe.

Wchodząc do budynku szkolnego już od progu można było poczuć nastrój świętowania, gdyż całą placówkę przystrojono w biało – czerwone barwy, na holach pojawiły się gazetki o wybitnych Polakach i przełomowych wydarzeniach w historii naszego kraju. Dzieci zadbały także o swoje klasy przyozdabiając je symbolami narodowymi i świątecznymi kotylionami.

Kulminacja odchodów nastąpiła 5 listopada 2019r. Tego dnia od rana odbywały się różne imprezy, w których uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście. Przygotowano je z wielkim rozmachem. Młodzież upamiętniła święto naszej Ojczyzny pisząc patriotyczne dyktando, redagując życzenia dla niepodległej, uczestnicząc w spotkaniu z gen. Józefem Zyskiem, który wcielił się w postać marszałka Piłsudskiego. Młodsze dzieci słuchały pogadanek o dziejach naszego kraju. Uczniowie również przygotowali prezentacje multimedialne, sprawdzali swoją wiedzę o historii Polski biorąc udział w różnorodnych quizach i konkursach. Chętni mogli też przystąpić do konkursu plastycznego odbywającego się pod hasłem: „Polska – moja ojczyzna”.

Zwieńczeniem działań w ramach obchodów 101 rocznicy odzyskania niepodległości było spotkanie całej społeczności szklonej w Miejskiej Hali Widowiskowo – Sportowej, gdzie zebrani wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu słuchaczy połączonych szkól muzycznych z Lidzbarka i Olsztyna. Na zakończenie tego wydarzenia uczniowie ułożyli wielką flagę Polski z biało czerwonych kartek.

8 listopada o godz. 11.11 wszyscy uczestnicy uroczystości zebrali się ponownie na hali, by odśpiewać wspólnie Mazurek Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu".

- Wszystkie te działania zjednoczyły uczniów, nauczycieli i rodziców – mówi Sylwia Gnat, koordynator odchodów w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lidzbarku Warmińskim. – Dzięki szeroko zakrojonej akcji patriotycznej poczuliśmy dumę, jaką daje obecność we wspólnocie Polaków.

Wojciech Karolonek

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Wojciech
Oceń artykuł:

(0)