Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Podziel się:

Podziel się:

NAJAZD MOLI KSIĄŻKOWYCH NA LIDZBARK

Było to siódmego czerwca bieżącego roku. Mole książkowe w liczbie trzydziestu czterech z lidzbarskiej „czwórki” najechały średniowieczne miasto Lidzbark Warmiński forsując z impetem książkami jego główną bramę.

Mole książkowe do tego ataku na miasto przygotowały się długo i starannie gromadząc broń w postaci transparentów z nośnymi hasłami czytelniczymi, fragmentów ciekawych książek oraz odpowiedniego nagłośnienia.

Ich najazd odbył się w ramach ogólnopolskiego pospolitego ruszenia o nazwie „Jak nie czytam jak czytam”, które miało na celu czytelniczo podbić nasz kraj. Odbywa się co roku zawsze na początku czerwca i daje wymierny rezultat w postaci ciągłej próby pobicia rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu o określonej porze dnia.

Po wtargnięciu do miasta przez Wysoką Bramę – jedyną zachowaną z całego kompleksu bram, baszt i murów, które strzegły integralności średniowiecznego grodu, mole książkowe rozbiły nieopodal niej swój obóz.

Gdy tylko wybiła dziesiąta na zegarze na wieży głównego kościoła w mieście, książkowi najeźdźcy niespodziewanie zaatakowali zaskoczonych mieszkańców ciężką amunicją w postaci pięknych słów ze swoich ulubionych książek. Pierwszy otworzył ogień Igor strzelając urywkami z książki „Śnieg ogień i krew” nawiązującej do dawnej szarży Napoleona na pobliskie tereny. Po nim poszli inni i wytrwale czytali, czytali i czytali przez wiele minut w mocnym słońcu aż padli ze zmęczenia. Szybko jednak podnieśli się i ruszyli czytelniczo opanować dalszą część Lidzbarka.

Następnie choć wyczerpani, po stoczonej pod Wysoką Bramą bitwie, przeszli triumfalnie głównym deptakiem przez centrum miasta wznosząc głośne okrzyki zachęcające do czytania.

W drodze powrotnej nie mogli nie zahaczyć o bibliotekę miejską, której personel został wcześniej wtajemniczony w szczegóły najazdu. Tam, w sali na piętrze, wzmocnili się intelektualnie wykładem przemiłej pani bibliotekarki, (mocy nigdy dość) i orzeźwili zimną wodą (pamiętajmy o mocnym słońcu, które świeciło tego dnia).

Wrócili z wyprawy zmęczeni, ale szczęśliwi z łupami w postaci zaciekawionych spojrzeń napotkanych po drodze osób i pozostawiając po sobie zgliszcza wyrzutów sumienia wielu ludzi, którzy nie mają czasu by poczytać coś dobrego.

Swoim najazdem na Lidzbark młodzi czytelnicy z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego udowodnili, że systematyczna lektura książek przynosi same korzyści i nie ma skutków ubocznych. Tak więc drodzy mieszkańcy: niech to wydarzenie wam przypomina, że zawsze warto czytać. W każdych warunkach. Nawet w mocnym słońcu.

Wojciech Karolonek
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Wojciech oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: NAJAZD MOLI KSIĄŻKOWYCH NA LIDZBARK WARMIŃSKI
Oceń artykuł:

(0)