Piątek, 3 lipca 2020. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Podziel się:

Podziel się:

MUZYCZNE PASJE MATEUSZA

Klarnet i wiedza o pieśniach patriotycznych nie mają dla niego tajemnic. Mateusz Jankowski – uczeń Zespołu Szkolno – Przedszkolnego i Szkoły Muzycznej w Lidzbarku Warmińskim jest wielkim pasjonatem muzyki i uświetnia swoimi występami uroczystości szkolne

Zainteresowania ucznia muzyką sięgają 2015 r., gdy wraz z rodzicami uczestniczył w Dniach Otwartych Szkoły Muzycznej. – Wtedy po raz pierwszy usłyszałem grę na klarnecie – mówi. – Bardzo mi się spodobała, ale jeszcze wtedy nie wiedziałem, że to będzie mój instrument. Jednak ziarno zasiane w tym czasie zapadło głęboko. Kiedy zaczął uczęszczać na zajęcia w szkole muzycznej, wybrał właśnie klasę klarnetu. – Mój pierwszy nauczyciel rozwijał stopniowo u mnie zainteresowania grą na tym instrumencie – wspomina. – Motywował mnie w taki sposób, że dobrze mi szło i ciągle mój poziom umiejętności podnosił się. I muszę ciągle ćwiczyć, by nie spadł.

Kulminacyjnym momentem dynamicznie rozwijającej się pasji Mateusza był koncert, jaki dał on podczas odchodów 25- lecia lidzbarskiej „czwórki” w 2017 r. Gdy wystąpił przed społecznością szkolną i zaproszonymi gośćmi, ci nie mogli wyjść ze zdumienia, że tak młody człowiek może doskonale dawać sobie radę z tym trudnym instrumentem i nagrodzili go rzęsistymi brawami.
Niedawno uczestniczył w Olsztynie w Regionalnych Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej klas instrumentów dętych drewnianych . W ocenie jury złożonego z profesorów szkół muzycznych zdobył bardzo wysoka notę. – Na razie nie robię dalekosiężnych planów, ale chciałbym ciągle mieć możliwość gry na klarnecie gdyż bardzo polubiłem ten instrument – wyznaje.

Innym obszarem zainteresowań ucznia jest teoria muzyki. Specjalizuje się w historii polskich pieśni patriotycznych. W roku 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości wziął udział w Międzyregionalnym Konkursie Wiedzy o Polskiej Pieśni Patriotycznej , który odbywał się w Olsztynie zdobywając II miejsce. - Lubię zgłębiać dzieje pieśni, sposoby ich powstawania, zapoznawać się z dawnymi tekstami – przyznaje. – Po konkursie czułem wielką satysfakcję, że mój trud włożony w naukę został doceniony.

W wolnym od nauki czasie lubi słuchać różnych wykonawców dla relaksu. Głównie jest to pop, rock i muzyka elektroniczna. – Staram się też nie tracić kontaktu z klasyką. Gdy tylko mogę, włączam sobie płyty z utworami mojego ulubionego kompozytora Fryderyka Chopina – mówi na zakończenie naszej rozmowy.

Wojciech Karolonek
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Wojciech oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: MUZYCZNE PASJE MATEUSZA
Oceń artykuł:

(0)