Niedziela, 13 października 2019. Imieniny Edwarda, Geraldyny, Teofila

Podziel się:

Podziel się:

POLACY, OD KTÓRYCH WARTO SIĘ UCZYĆ

Lidzbarska „czwórka” od kilkunastu już lat w ostatnią sobotę października organizuje festyn integracyjny „Spotkajmy się – Poznajmy się”. Każdy jest poświęcony innej tematyce. W tym roku z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości przyświecało mu hasło „Wybitni Polacy”. Patron szkoły papież Jan Paweł II mówił, iż nie będzie wolnej ojczyzny bez odpowiednio ukształtowanych ludzi. Takie przesłanie przyświecało w tym roku organizatorom festynu.

Przygotowując imprezę nauczyciele postawili sobie zatem za zadanie nie tylko pokazać znamienitych rodaków, ale także przybliżyć dzieciom umiejętności, które uczyniły ich wybitnymi. I tak na stoisku poświęconym prof. Zbigniewowi Relidze uczniowie uczyli się pod czujnym okiem pielęgniarki szkolnej udzielać pierwszej pomocy i zapoznawali się z zasadami zdrowego stylu życia. Przedstawiając wybitnych sportowców prowadzący usiłowali zaszczepić słuchaczom zamiłowanie do wysiłku, walki ze swoimi ograniczeniami i zasadę fair play. Postać Lecha Wałęsy stała się okazją do udzielenia uczniom lekcji współczesnej historii. Na stoisku polskich noblistów uczniowie dowiadywali się, jak ważne jest w życiu zdobywanie wiedzy. Pomagały im w tym specjalnie przygotowane krzyżówki. Głosując w plebiscycie zorganizowanym przez bibliotekę szkolną na 100 najpiękniejszych polskich książek dla dzieci i młodzieży młodzi ludzie nabywali podstaw samorządności, uczyli się jak oddawać ważny głos, a komisja miała okazję sprawdzić, czy potrafi zrozumiale wyjaśnić zasady głosowania.

Nie zabrakło też aspektu kulturalnego. Przyglądając się zespołowi Mazowsze uczestnicy festynu poznawali układy taneczne, gdyż do bycia kulturalnym człowiekiem należy również umiejętność tańca. Odgadywanie tytułów znanych piosenek i oglądanie fragmentów kultowych filmów stało się okazją do poznania tradycji polskiej rozrywki.

Chociaż była sobota, frekwencja dopisała. -¬Warto było rano wstać, chociaż to wolny dzień – stwierdziła pani Paulina, a jej syn, który w tym roku poszedł do pierwszej klasy rozglądał się ciekawie. Uczestnicy imprezy chwalili wysoki poziom organizacji i pomysłowość stoisk w pokojach tematycznych. – Festyn pozwolił nam na poznanie naszych narodowych bohaterów i dziedzin, jakimi się zajmowali – przyznawali zarówno rodzice jak i dzieci – A pani Julia dodawała: – Przyjemnie się mi w nim uczestniczyło, a najważniejsze, że dzieci są zadowolone. Taki był też zamysł organizatorów. – Chcieliśmy pokazać wielkich Polaków w sposób przystępny dla wszystkich, trochę tak, aby uczniowie nie zauważyli, że czegoś się przy tej okazji uczą – wyjaśnia pani Krystyna Żuk.

Ale festyn miał wymiar nie tylko poznawczo – edukacyjny. -Takie spotkania są czasem do nawiązania nowych znajomości i utrwalania już istniejących – twierdzili goście siedząc w specjalnie zaaranżowanej kawiarence. Nie zabrakło zatem okazji do rozmów przy kawie, herbacie i pysznych ciastach upieczonych przez rodziców i dostarczonych do szkoły, zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć w profesjonalnym studiu fotograficznym, a co najważniejsze integracji uczniów, rodziców i nauczycieli u początku roku szkolnego.

Festyn zaszczycił także swą obecnością Burmistrz Miasta Pan Jacek Wiśniowski. Zagłosował na ulubioną książkę z dzieciństwa i wypił kawę z uczestnikami imprezy.

- Czas na nas, a wychodzić się nie chce – westchnęła jedna z mam ubierając swoją córeczkę po zakończeniu festynu.

To chyba najlepsza laurka dla organizatorów.

Wojciech Karolonek
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Wojciech
Oceń artykuł:

(0)