Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Podziel się:

Podziel się:

Nietypowa lekcja historii

W Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Lidzbarku Warmińskim w ciekawy sposób uczczono 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie klasy VIIB wraz z wychowawczynią Mirosławą Fesnak zorganizowali "nietypową lekcję historii". Składało się na nią spotkanie z Józefem Piłsudskim, w którego rolę wcielił się pan gen. Józef Zysk, założyciel domu Pamięci J. Piłsudskiego w Rogóżu.

Każdy z uczniów otrzymał piękny kotylion, który dumnie tkwił na piersiach przez cały ten dzień. Zabrzmiała „ Pieśń o miłym wodzu” i pojawił się w pełnym umundurowaniu i z szablą „najprawdziwszy” Józef Piłsudski. Przemaszerował wśród szeregów uczniów i zaprosił do sali na spotkanie z nim. Jedna z klasopracowni zamieniona w pokój w dawnym stylu zapraszała na spotkanie z historią. I się zaczęło… Pan Józef Zysk w roli marszałka Piłsudskiego przedstawił jego postać oraz rolę, jaką odegrał w odzyskaniu niepodległości Polski. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem w bezszelestnej ciszy wsłuchiwali się w opowieści o historii wydarzeń sprzed 99 lat oraz mieli okazję wysłuchania pięknej deklamacji wierszy Juliusza Słowackiego, którymi pan Józef urozmaicił to spotkanie. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do oglądania okolicznościowej wystawy przygotowanej na głównym holu. Eksponaty zostały udostępnione przez prowadzącego i pochodziły z Domu Pamięci w Rogóżu. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali wystawę i chętnie zadawali jej właścicielowi pytania. Wielką atrakcją dla dzieci było wykonanie zdjęcia z szablą, którą chętnie udostępniał bohater tego dnia.

Wojciech Karolonek
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Wojciech oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Nietypowa lekcja historii
Oceń artykuł:

(0)