środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Podziel się:

Podziel się:

ŻYCIE CUKREM ZNACZONE

Cukrzyca dotyka również najmłodszych. Chcąc uświadomić nauczycielom, jak powinni się zachować, gdy choremu dziecku w szkole spadnie lub podniesie się glukoza we krwi, dyrekcja Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Lidzbarku Warmińskim zorganizowała nietypowe szkolenie. Nie dotyczyło ono bowiem problemów stricte pedagogicznych, lecz miało na celu zapoznanie pedagogów z zagadnieniami tej przewlekłej choroby.

Spotkanie prowadziła pani ze stowarzyszenia diabetyków, która w bardzo zrozumiały sposób opowiedziała zebranym, czym jest cukrzyca, jakie daje powikłania i jak można zaradzić problemom z niej wynikającym. Wytłumaczyła takie pojęcia, jak hipoglikemia, hiperglikemia, glukometr, glukagon, pompa insulinowa, opowiedziała też o roli insuliny w organizmie. Wyjaśniła również ile wynosi norma glukozy u człowieka i kiedy należy udać się po pomoc. Zapewniła też, że przy prawidłowym leczeniu i odpowiedniej diecie oraz dzięki właściwemu wysiłkowi fizycznemu z cukrzycą można normalnie żyć.

Dzięki wiedzy zdobytej na szkoleniu nauczyciele czują się pewniej pracując z dziećmi dotkniętymi tą chorobą.

Na zakończenie prelegentka przekazała książki o cukrzycy do biblioteki szkolnej.

Wojciech Karolonek

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Wojciech oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Życie cukrem naznaczone
Oceń artykuł:

(0)