Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Podziel się:

Podziel się:

CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA

29 września 2017 r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Lidzbarku Warmińskim obchodzono Dzień Głośnego Czytania. W Polsce ma on już 17-letnią tradycję. Został ogłoszony w 2001r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki i stał się kolejną okazją do podkreślenia licznych korzyści płynących z głośnego czytania. Uroczystości szkolnej towarzyszyło hasło: "Czytanie łączy pokolenia".

Zaproszenie do udziału w rodzinnym czytaniu przyjęli: pani Edyta Jędrych - Pieniuk z córką Kaliną oraz pani Joanna Miszkiewicz z córką Anną. Do szkoły przybyła również ekspertka od pięknego czytania i mówienia - pani Janina Tomaszewska, reżyserka wielu przedstawień teatralnych.

Na początku publiczność rozgrzały rytmy hip-hopu w takt którego chłopcy z aktywu bibliotecznego wyrapowali 20 zalet głośnego czytania. Następnie zaproszone mamy przeczytały fragmenty lektur swojego dzieciństwa, zaś ich córki zaprezentowały urywki współczesnej literatury dziecięcej. Potem pani reżyser podzieliła się z przybyłymi refleksją o słowach. - Byliście kiedyś w więzieniu? - rozpoczęła rozmowę z publicznością. - Nieee - zawołały chórem dzieci. - Słowa zamknięte w książkach czują się jak w więzieniu - wyjaśniała. - My musimy je uwolnić, głośno przeczytać, aby nadać im życie i pozwolić aby pofrunęły do innych jak motyle, jak ptaki. Słowa bowiem kochają wolność. Ważne jest też, aby prowadziła nas ciekawość, co kryje się za następnym słowem, za następną stroną książki, jaka kraina się otworzy nam między słowami.

W dalszej części przedstawienia na scenę wyszły wróżki z koszem zagadek. Dzieci chętnie odpowiadały na kolejne pytania. Udowodniły, że nieobca jest im znajomość znanych bajek. Na zakończenie młode wokalistki z klasy VI b zaśpiewały piosenkę" "Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo..." I te słowa dzieci miały za zadanie powtórzyć w domu swoim rodzicom.

Wojciech Karolonek
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Wojciech oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA
Oceń artykuł:

(0)