Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Podziel się:

Podziel się:

"Katyń - ocalić od zapomnienia"

Wiele jest w naszej polskiej historii ostatnich dziesięcioleci wydarzeń, które odcisnęły piętno, nie tylko na jednostkach, ale też na całych pokoleniach. KATYŃ zajmuje miejsce szczególne na tej liście.

„KATYŃ – ocalić od zapomnienia”

23 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się uroczysta akademia, podczas której nauczyciele i uczniowie uczcili 1. rocznicę wydarzeń, mających miejsce 27 kwietnia ubiegłego roku. Wśród zaproszonych gości byli obecni: z-ca burmistrza P. Marzena Newelska, kombatant kpt. Lucjan Deniziak, z-ca Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Mariusz Kozłowski, podkomisarz Monika Klepacka oraz ksiądz Karol Krukowski z Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. św. Piotra i Pawła.
Przypomnijmy, że nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia”. Jedną z jej idei jest zasadzenie drzew – symboli. Taki Dąb Pamięci został posadzony w szkolnym ogródku i jest poświęcony por. Józefowi Pawłowskiemu, który został zamordowany w Katyniu wiosną 1940r. Dąb – drzewo długowieczne, jest symbolem szlachetnych wartości, wśród których główne miejsce zajmuje MIŁOŚĆ DO OJCZYZNY.
Wszyscy zebrani obejrzeli prezentację, która przypominała, kiedy i w jakich okolicznościach, doszło do zbrodni katyńskiej. Nie mamy tu na uwadze jedynie jeńców z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, ale także innych obywateli polskich zamordowanych w tym czasie przez NKWD. Ich pamięć została uczczona w montażu słowno – muzycznym wykonanym przez uczniów szkoły, nad którym czuwały Panie Małgorzata Mazuro i Jadwiga Panasiuk. Pieśń „Biały krzyż”, w wykonaniu ucz. Kingi Pełka, poruszyła do głębi wszystkich zgromadzonych. Wróciła „dziś pamięć o tych, których nie ma”. Przez 50 lat prawda o zbrodni katyńskiej była skrupulatnie ukrywana. Dopiero w latach 90 – tych XX w. prezydent Rosji, Borys Jelcyn przekazał stronie polskiej tajne dokumenty potwierdzające tamte tragiczne wydarzenia.
Po uroczystościach szkolnych zostały zapalone znicze przy głazie – pomniku upamiętniającym postać por. Józefa Pawłowskiego, a słowa Jana Pawła II skierowane do młodych Polaków stały się myślą przewodnią dla całej społeczności szkolnej:
„ Wy macie przenieść ku przyszłości to całe olbrzymie doświadczenie dziejów, któremu na imię „POLSKA”. Tego trudu się nie lękajcie. Polska potrzebuje pamięci, aby pielęgnować tożsamość, którą przekazali nam nasi ojcowie i dziadowie, a do której każde pokolenie wnosi swój bezcenny wkład”.

A. R.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Anna Rutkowska
Oceń artykuł:

(0)