Czwartek, 26 listopada 2020. Imieniny Leona, Leonarda, Lesławy

Podziel się:

Podziel się:

"Dziś bogowie nas witają, do konkursu zapraszają !"

Mitologia grecka jest wciąż żywa, mimo że mamy XXI wiek...

"Dziś bogowie nas witają, do konkursu zapraszają"

W szkolny kalendarz imprez Szkoły Podstawowej nr 3 wpisany został Konkurs Mitologiczny dla uczniów klas piątych. W obecnym roku szkolnym został przeprowadzony 7 marca. Przypomnijmy, że głównym celem konkursu jest propagowanie dorobku kulturowego starożytnej Grecji, ale również kształtowanie umiejętności zdrowej rywalizacji i umiejętność autoprezentacji.
Do wspomnianej rywalizacji stanęły cztery klasy piąte. Każdą reprezentowała trzyosobowa drużyna, która musiała wykazać się swoją wiedzą mitologiczną w następujących konkurencjach: podać współczesne znaczenie wyrażeń
i zwrotów powstałych w czasach starożytnej Grecji, połączyć w pary mitologicznych bogów, herosów czy bohaterów, opowiedzieć wylosowany przez drużynę mit, wskazać właścicieli prezentowanych atrybutów, odgadnąć, kto wypowiedział dane słowa i na koniec wykazać się wszechstronną wiedzą, odpowiadając na pytania indywidualnie. Dodatkową oprawą konkursu były stroje z czasów starożytnej Grecji, w które przebierali się wszyscy uczniowie z poszczególnych klas piątych. Każda z nich typowała spośród siebie jednego przedstawiciela, który według niej prezentował się najciekawiej, gdyż mogła zyskać dodatkowe punkty.
W tegorocznym jury zasiedli: P. Agnieszka Mościanica - przewodnicząca, P. Małgorzata Jachura, P. Anna Rutkowska oraz P. Dorota Szapiel. Konkurs poprowadziły ucz. kl. VIII b: Julia Biedrzyńska, Kinga Pełka oraz Angelika Krawczyk.
Po dwóch godzinach niesamowitych emocji wyłoniono zwycięzcę: tytuł "Herosów mitologicznych" zdobyła klasa
V d - wych. P. Danuta Kozyra. Tuż za nią, na drugim miejscu znalazła się klasa V c - wych. P. Joanna Lipczyńska. Trzecie miejsce na podium zajęły dwie klasy: V a - wych. P. Monika Majewska i V b - wych. P. Małgorzata Jachura.
Konkursy takie jak ten wyraźnie pokazują, że dorobek kulturowy starożytnej Grecji znajduje się ciągle w kręgu zainteresowań tych młodych ludzi. Lekcyjne spotkania z mitologią nie były czasem zmarnowanym.
Dziękujemy i gratulujemy wszystkim klasom !

Anna Rutkowska

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Anna Rutkowska
Oceń artykuł:

(0)