Czwartek, 26 listopada 2020. Imieniny Leona, Leonarda, Lesławy

Podziel się:

Podziel się:

Z wizytą w Oranżerii Kultury - "Jestem z Warmii..."

"Jestem z Warmii - to widac i słychać" to nowa propozycja edukacyjna Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim.

Z wizytą w Oranżerii Kultury

"Jestem z Warmii - to widać i słychać”

Nasze małe miasteczko, Lidzbark Warmiński, leży w samym sercu historycznej Warmii. Dzięki swojej historii, licznym zabytkom i oczywiście malowniczemu położeniu nazywany jest Perłą Warmii i miastem mężów znakomitych, gdyż to właśnie tutaj przebywali Mikołaj Kopernik, Ignacy Krasicki, Marcin Kromer, Jan Dantyszek czy Feliks Nowowiejski.
Oranżeria Kultury (dawniej letni pawilon ogrodowy biskupów warmińskich) proponuje obecnie liczne i różnorodne działania kulturalno – edukacyjne. Od 8.03.19r. do końca kwietnia można m.in. wziąć udział w zajęciach „Jestem z Warmii – to widać i słychać”.
Uczniowie klasy IV c ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lidzbarku Warm. wraz z wych. Anną Rutkowską 12 marca br. jako pierwsi wzięli udział w zajęciach, które przybliżyły gwarę i strój warmiński. Mieli okazję rozszyfrować teksty napisane gwarą i nauczyć się kilkunastu warmińskich słówek. Wielkie zainteresowanie, nawet wśród chłopców, wzbudziły czepce, fartuszki i korale, które można było przymierzyć. Uczniowie usłyszeli też Hymn Warmiński „O Warmio moja miła”, do którego muzykę skomponował Feliks Nowowiejski. Na koniec pojawiły się ludowe melodie, które rozruszały nogi czwartoklasistów. Pamiątkowe zdjęcie znajdzie się w klasowej kronice.
Zajęcia poprowadzone przez P. Anną Pacanowską były spotkaniem z przeszłością, podczas których ożyła na nowo gwara warmińska. Poczucie więzi z przeszłością i lokalną tożsamość budują właśnie takie działania.
Dziękujemy za to piękne spotkanie.

wych. Anna Rutkowska
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Anna Rutkowska oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Z wizytą w Oranżerii Kultury — "Jestem z Warmii..."
Oceń artykuł:

(0)