Czwartek, 26 listopada 2020. Imieniny Leona, Leonarda, Lesławy

Podziel się:

Podziel się:

"Niepodległość - trudne słow"

Lidzbarska TRÓJKA uczciła odzyskanie niepodległości.

„Niepodległość – trudne słowo”

11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli Polska wróciła na mapę Europy jako suwerenny kraj. Tego dnia Józefowi Piłsudskiemu powierzono naczelne dowództwo nad wojskiem dekretem Rady Regencyjnej a zaledwie trzy dni później Naczelnik otrzymał pełną władzę nad odbudowującym się państwem.
„Niepodległość – trudne słowo.
Może ono znaczy coś ważnego w naszym życiu ?
Kto mi wytłumaczy ?
Tak to słowo – bardzo ważne.
Jeśli słuchać umiesz
To na pewno już niedługo łatwo je zrozumiesz.”
„Niepodległość” – słowo, z którym lidzbarska TRÓJKA zmierzyła się podczas uroczystego apelu 9 listopada 2018r. Po wprowadzeniu sztandaru wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły odśpiewali hymn Polski. „Jeszcze Polska nie zginęła (…)” rozbrzmiewało z dumą i należytą czcią. Uczniowie, którzy pod opieką nauczycieli p. Małgorzaty Mazuro, p. Ewy Malich i p. Agaty Dyro – Dębowskiej przygotowali część artystyczną, wyraźnie podkreślili, że w czasach niewoli patriotyzm był równoznaczny z walką o wolność, a Polakom nie brakowało altruizmu w tej walce. Prezentowane wiersze i piosenki wprowadzały w świat wartości, w tym ofiarności dla Ojczyzny, budziły szacunek do tradycji i wzmacniały jedność narodową. Biało – czerwone hasło NIEPODLEGŁA i flagi Polski w oknach szkoły oraz własnoręcznie wykonane przez uczniów kotyliony, które przypięli do swych uroczystych strojów, były częścią naszej tożsamości narodowej. Żywa pamięć o tamtych wydarzeniach została też przekazana we wspólnym śpiewaniu „Roty”, :Pierwszej Brygady” i „Jesteśmy Polką i Polakiem”.
Uroczystość zakończył występ Kingi Pełka z kl. VIII b, która odśpiewała pełen zadumy utwór „Niepodległość – trudne słowo”:
„Uwięziony ptak nie śpiewa.
A czy wiesz dlaczego ?
Bo nie spotkasz nigdy w klatce,
Ptaka szczęśliwego.”
Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości połączyła wszystkie pokolenia Polaków nie tylko w lidzbarskiej TRÓJCE, ale i w całej Polsce, a nawet poza jej granicami.
Warto też wspomnieć, że tego dnia uczniowie klas ósmych spotkali się z burmistrzem miasta p. Jackiem Wiśniowskim i przekazali na Jego ręce kartę wraz z życzeniami dla NIEPODLEGŁEJ. Karta została wykonana według projektu uczennicy kl. VIII c Adrianny Lijewskiej.
Anna Rutkowska
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Anna Rutkowska
Oceń artykuł:

(0)