W ramach obchodów kolejnego święta 9 Pułku Rozpoznawczego warto przypomnieć przeszłość obiektów w których obecnie mieści się jednostka wojskowa. Przez pamięć o tamtych ludziach i megalomanii przywódców Niemiec stworzył się nasz lokalny kocioł etniczny. Tak jak obecnie żołnierze stanowili dużą część lokalnej społeczności. Chodzi tu zarówno o żołnierzy czynnych jak i weteranów wielu wojen XIX i XX wieku.
W 1935 rozwój armii w Prusach Wschodnich powodował powstanie nowych garnizonów oraz struktur dywizyjnych. Łączona mniejsze jednostki i wyznaczano miejsca stacjonowania batalionów pułków (3 bataliony stanowią pułk piechoty). Tak zaczyna się historia 44 Pułku piechoty w Lidzbarku Warmińskim i miastach sąsiednich. Rozkazem dowództwa Jego sztab oraz III. batalion stacjonowały w Bartenstein (Bartoszyce), I. batalion w Sensburg (Mrągowo), a II. batalion w Heilsbergu (Lidzbark Warmiński). Co ciekawe skład pułku stanowili w połowie mieszkańcy Warmii i Mazur a drugą część osoby przyjeżdżające do Lidzbarka z Westfalii i Nadrenii.
Wiele jednak osób zadaje sobie pytanie jak połączyć to Polską i lokalną poplątaną historią. Postaram się to szybko wyjaśnić. Okazją do tego jest rok 1939 a dokładnie koniec lata przegrupowania wojsk w ramach 25 lecia bitwy pod Tannenbergiem. 44 Pułk Piechoty został włączony w struktury 3 Armii aby zaznaczyć swoją obecność w bitwach na przedpolach Mławy oraz walkach o Warszawę. Smutnym zakończeniem tego wrześniowego epizodu jest przemarsz Alejami Ujazdowskimi w defiladzie zwycięstwa sił niemieckich w tym oddziałów z 11 Wschodniopruskiej Dywizji Piechoty(w skład której wchodził 44 Pułk Piechoty z Lidzbarka Warmińskiego). Rok 1940 to zmiana przynależności pułku do Mazurskiej dywizji piechoty i kolejne lata wojennej zawieruchy mieszkańców przedwojennego garnizonu Heilsberg.
źródło artykuł dws.org.pl
zdjęcie https://www.bildarchiv-ostpreussen.de
Poprzedni mieszkańcy koszar przy ulicy Orneckiej
2019-04-28 15:10:12
Obecnie mamy 9 Pułk Rozpoznawczy jednak budynki mają długą historię i są częściowo połączone z Polską przez obszar działań 44 Pułku Piechoty z Heilsberga a obecnie Lidzbarka Warmińskiego. Należy się cofnąć do roku 1935....
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: manufaktura dzika
Oceń artykuł:
(0)
Ostatnie komentarze użytkownika manufaktura dzika
- Wiec zapraszam. Niby niewiele a mozna dlugo opowiadać o nich. Kilka epok kilka form. Zapraszamy do zwiedzania... 27 lip 2015 19:42 Wielkie zabawki "małych" chłopców
manufaktura dzika
O mnie
Praktyczny rekonstruktor. Widzi wszedzie historię
Ostatnie artykuły użytkownika manufaktura dzika
- Podsumowanie pokazów muzealnych w Małym Amfiteatrze
- Wystawa w amfiteatrze nad Łyną
- Ciąg dalszy przygód filmowych Lidzbarskiej Grupy Filmowej.
- Wakacje w filmowym stylu
- Poprzedni mieszkańcy koszar przy ulicy Orneckiej
- Spotkanie z rekonstruktorami , filmami i Pasją
- Prace nad bazą danych pochowanych na cmentarzu Armii Radzieckiej ul. Olsztyńska
- Podsumowanie projektu "Wielka Historia w Małym Mieście 1807"
- Wystawa stała "Historia zapisana w guzikach"
- Opis spotkania z pisaną historią roku 1807 w Bartoszycach . 26 sierpnia scena letnia BDK
Przejdź do swojego profilu