Niedziela, 29 listopada 2020. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

Podziel się:

Podziel się:

Opis spotkania z pisaną historią roku 1807 w Bartoszycach . 26 sierpnia scena letnia BDK

Spotkanie autorskie by przybliżyć mieszkańcom Bartoszyc rolę roku 1807 . Historia i edukacja .

Pierwsza część realizowanego działania za nami. Pogoda dopisała i początkowo sceptyczna publiczność złapała kontakt z prelegentami. Mogliśmy poznać dorobek literacki dr Sławomira Skowronka i Wojciecha Motylewskiego regionalnych pasjonatów epoki napoleońskiej. Przedstawili oni swoje spojrzenie na rolę historii w ich życiu. Nie zabrakło wątku pokoju w Bartoszycach z roku 1807 i tajemnic z nim związanych. Przedstawiono krótki rys sytuacji która doprowadziła do spotkania monarchów Prus i Rosji w Bartoszycach. Na zakończenie prelegenci chętnie opowiadali na pytania widzów i objaśniali chętnie lokalne zawiłości historii jak i specyfikę wojen XIX wieku z nutką czarnego humoru i trudów zwykłego żołnierza.
Oprawę zapewnili rekonstruktorzy z Wileńskiego Muszkieterskiego Pułku oraz przedmioty obozowe pełniące rolę scenografii tego wydarzenia. Tak się rozgadaliśmy że nie wiedząc kiedy prelekcja trwała dwie godziny ale to i tak mało by wyczerpać całą problematykę epoki Wojen Napoleońskich.
Spotkanie było częścią większego zadania w ramach inicjatywy lokalnej w Projekcie Kreatywne Bartoszyce sfinansowanego dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu dom kultury + Inicjatywy lokalne 2016

Drugim etapem będzie gra miejska ale to dopiero we wrześniu by nie zdradzać wszystkich tajemnic. Będzie się działo tak jak w roku 1807.
Partyzanci Historii dziękują i zapraszają na kolejne spotkanie w bardziej rekreacyjnej formie.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: manufaktura dzika oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Lidzbarczanie opowiadali o roku 1807
Oceń artykuł:

(0)