Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Podziel się:

Podziel się:

VII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym

Klub Biegacza Lidzbark Warmiński wspólnie z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Lidzbarku Warmińskim oraz 9 Warmińskim Pułkiem Rozpoznawczym, jako lokalni organizatorzy wsparli organizatora głównego - Fundację Wolność i Demokracja. VII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym “ w Lidzbarku Warmińskim to już historia, która z pewnością zapadnie w pamięci uczestników.

Dnia 1 marca 2011 roku został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 roku bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Lidzbark Warmiński ponownie uczcił bohaterów walk o Niepodległość Polski. Biegacze na swój sposób włączyli się w ogólnopolskie i światowe uroczystości. Bieg odbył się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz lokalnym patronatem Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego p. Jacka Wiśniowskiego.

Dwa biegi, jakże różne. Pierwszy na dystansie 1963 m., miał charakter rodzinny w którym, uczestniczyło około 150 biegaczy w różnym wieku. Przed startem hymn narodowy. Na czele flagi narodowe a na mecie pamiątkowe medale. Pięknie prezentował się sznur biegaczy wśród alejek Bulwaru Nad Łyną.

Drugi Bieg na 5 km. wywołał nutę rywalizacji, która również była symboliczna. Tutaj było już kilkudziesięciu uczestników.

Wśród pań wygrała Ewelina Minda, druga była Marta Szczebiot, a trzecia Agata Majewska.

W klasyfikacji panów najlepszy okazał się Artur Gwiazda, srebro zdobył Rafał Olkowski, a na najniższym stopniu podium stanął Paweł Bąk.

Uroczystość uświetnił swoją osobą p. Józef Rusak /jeden z żołnierzy oddziału Łupaszki/.
Podczas otwarcia został odczytany list prezydenta RP Andrzeja Dudy. Uczestnicy Biegu mieli okazję skosztować wojskowej grochówki oraz pysznych wypieków biegaczek Klub Biegacza Lidzbark Warmiński. Pyszne pączki z Piekarni Etna. Owoce dostarczyła firma Agrovis. Imprezę ubezpieczyła Agencja Ubezpieczeń Nowator. O zabezpieczenie medyczne zadbało Stowarzyszenie Joannici, natomiast nagłośnieniem, wydrukiem plakatów i numerów startowych zajął się Mieczysław Bajc.

Marcin Dalecki
Zdjęcia: Klub Biegacza Lidzbark Warmiński
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Marcin Dalecki oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Siódmy raz pobiegli Tropem Wilczym
Oceń artykuł:

(0)