środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Podziel się:

Podziel się:

Pomoc Polakom na Litwie

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców powiatu lidzbarskiego zakupiono wyposażenie dla parafii w Butrymańcach na Litwie.


Związek Piłsudczyków RP pod patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego zorganizował akcję wsparcia dla polskiej szkoły w Mejszagole i parafii ks. Józefa Aszkiełowicza w Butrymańcach na Litwie. Akcję zapoczątkował charytatywny koncert legendarnej grupy rockowej Art Rock zorganizowany w 150 rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego w Olsztynie. Trwająca kilka tygodni akcja prowadzona była między innymi
w gminie Lidzbark Warmiński i Kiwity. Dzięki zaangażowaniu ks. Jarosława Prusaczyka, proboszcza parafii pw. św. Barbary w Rogóżu, radnej powiatu lidzbarskiego Brygidy Małeć oraz zastępcy wójta gminy Kiwity Jacka Pawlika, ufundowano m.in. obrusy na ołtarze i balustrady do kościoła pw. św. Michała Archanioła w Butrymańcach. Zebrano także w ramach akcji pomoce dydaktyczne, książki, odtwarzacze dvd oraz sprzęt nagłośnieniowy, który przekazano zaprzyjaźnionemu Gimnazjum im. ks. parałata Józefa Obrembskiego w Mejszagole.
Brygida Małeć relacjonując przekazanie darów podkreślała znaczenie organizowania pomocy Polakom na Kresach: "Przywozimy im nie tylko pomoc materialną, ale przede wszystkim ducha polskości i nadzieję na odmianę trudnej sytuacji, z jaką borykają się na co dzień".
Ksiądz Józef Aszkiełowicz to bardzo wybitna postać. Uczeń prałata Józefa Obrembskiego, przez wiele lat czynił posługę kapłańską w Mejszagole. W roku 2015 wybrany został Polakiem Roku Wileńszczyzny. W roku 2017 Prezydent Andrzej Duda wręczył ks. Józefowi Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi dla polskiego Kościoła na Wschodzie, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych, za działalność na rzecz polskich mniejszości narodowych.
Na zdjęciach moment przekazaniu darów, wizyta u wicemer rejonu solecznickiego.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Józef
Oceń artykuł:

(0)