Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Podziel się:

Podziel się:

Drzewa, lasy – po wsze czasy

Zakończyliśmy projekt „Drzewa, lasy – po wsze czasy”. Uczestnikami byli mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego, regionu i liczni turyści; dzieci, młodzież, całe rodziny.

W ramach projektu odbyły się m.in. wycieczki, warsztaty, spotkania. Z różnorodnych form skorzystało ponad tysiąc osób. Uczestnicy poznali drzewa rosnące wokół Oranżerii, drzewa z dawnych ogrodów biskupich, ale nie tylko te. Nauczyli się wiele o drzewach Polski, a nawet świata. Poznawali drzewa wszystkimi zmysłami. Organizowaliśmy wycieczki i spacery, podczas których zbieraliśmy leśne skarby.
Odbyły się spotkania z ekologami i leśnikami. Na spotkaniu z Nadleśniczym Zygmuntem Zbigniewem Pampuchem można było wiele dowiedzieć się o lasach naszego regionu, jak zmieniają się lasy pogranicza oraz jak wygląda praca leśnika. Niezwykle interesująca była wycieczka z leśniczym Pawłem Ulaniukiem. Uczestnicy poznali różne gatunki drzew, niektórzy założyli swój pierwszy notes dendrologiczny. Wzbogaceni o wiele nowych informacji, wyruszyli na poszukiwania najstarszych drzew w dawnych ogrodach biskupich wokół Oranżerii i na terenie obecnego Cmentarza Komunalnego. Dla dzieci i młodzieży zorganizowano cykl warsztatów „Leśne zabawy sensoryczne”. Nowe nabytki – przepiękne albumy, książki o lasach i drzewach były prezentowane w tematycznych kącikach czytelniczych. Chętnie korzystały z nich całe rodziny. Rodzice czytali dzieciom, a czasem dzieci rodzicom, o leśnych duszkach i o wszystkim co w lesie piszczy. Uczestnicy projektu poznawali również drzewa w sztuce, przy okazji wystawy mistrzów Polskiej Szkoły Ilustracji. Drzewo i drewno, od stuleci inspiruje artystów i rzemieślników. O zabytkowych meblach ze zbiorów lidzbarskiego zamku, zdobionych w technice intarsji, opowiedziała Małgorzata Jackiewicz-Garniec – kustosz Muzeum Warmińskiego w Lidzbarku Warmińskim. Powstał film, który można obejrzeć na stronie FB Oranżerii Kultury. Uczestnicy kreatywnie i twórczo spędzali czas na zajęciach. Odbyły się różnorodne warsztaty - zawsze z „drzewkiem” w roli głównej. Na letnich warsztatach z Grażyną Kraczek powstały piękne leśne pocztówki. Jesienią, część warsztatów odbyła się zdalnie, a materiały są udostępniane w mediach społecznościowych i rozsyłane do szkół i przedszkoli.

Księgozbiór Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej poszerzył się o całą gamę literatury przyrodniczej – dla dzieci i dorosłych. Warto sięgnąć do tych książek, wiele z nich, to nowości wydawnicze. Zapraszamy do biblioteki, a wszystkich zachęcamy do leśnych wędrówek o każdej porze roku.

Projekt „Drzewa Lasy – po wsze czasy” był dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Drzewa, lasy – po wsze czasy
Oceń artykuł:

(0)