Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Podziel się:

Podziel się:

FINAŁ SŁOWEM MALOWANE 2020

6. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego SŁOWEM MALOWANE zakończyła się sukcesem! Tegoroczny został zainspirowany twórczością Jana Brzechwy, którego utwory cieszą się nieprzemijającą poczytnością.

Autor w swoim dorobku literackim szczególnie wyróżnił dzieci tworząc m. in.: Opowiedział dzięcioł sowie, Przygody rycerza Szaławiły, Szelmostwa lisa Witalisa, Akademia Pana Kleksa, czy 100 bajek – zbiór wierszy znanych i uwielbianych przez pokolenia. Dorosłym Brzechwa napisał liczne teksty satyryczne współpracując z takimi kabaretami, jak: Qui Pro Quo, Morskie Oko, Czarny Kot. Nadesłano 868 prac z 70 placówek z całej Polski, m. in. Serocka, Sopotu, Szczytna, Tomaszowa Lubelskiego, Jackowa, Pieszkowa, Zamościa, Mazańcowic, Będzin, Pułtuska, Reszla, Bartoszyc, Nowego Wiśnicza, Żyrardowa, Niemodlina, Łomży, Ostrówka, Baranowa, Różewa, Katowic, Szczodrkowic, Mingajn, Sępopola, Częstochowy, Legnicy, Osolina, Wydrzna i naszego miasta. Rozpiętość wiekowa Twórców ogromna – od 4 do 62 lat!

Zilustrowano ponad 100 utworów Jana Brzechwy wykazując się pomysłową interpretacją tekstu i kreatywnym warsztatem pracy. Najchętniej sięgano po wiersze: „Kaczka Dziwaczka”, „Na wyspach Bergamutach”, Entliczek-Pentliczek”, „Leń”, „Psie smutki”, Ptasie plotki”, „Tańcowała igła z nitką”, „Żuk” - pojawiła się też liryka refleksyjna: „Agonia”, „Ludzie leśni”.

Jury w składzie Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Vera Kobylińska, Anna Puszcz i Adam Brodowski miało ogromny dylemat, które prace zakwalifikować na listę Laureatów. Zgodnie z regulaminem rozpatrywano prace w 6 kategoriach: przedszkola, klasy I-III, klasy IV-VIII, szkoły ponadpodstawowe, licea plastyczne oraz podopieczni szkół i placówek specjalnych. Komisja doceniła warsztat pracy i kreatywność wszystkich Uczestników konkursu oraz ich opiekunów. Niemniej wyłoniła 73 Laureatów – przyznała 34 nagrody i 39 wyróżnień w poszczególnych kategoriach.

Tegoroczny Finał różni się od dawnych edycji. Tradycyjnie wystawa jest eksponowana w Galerii Oranżerii Kultury przez grudzień i styczeń. Natomiast nie możemy zaprosić Laureatów na wspólne świętowanie. Dlatego część nagród i dyplomów zostanie odebrana indywidualnie, a część wysłana pocztą. Jury oglosi wnioski pokonkursowe on line. Novum tego roku będą artystyczne prezentacje utworów Jana Brzechwy przygotowane przez utalentowanych lidzbarczan – młodzież i dorosłych, którzy współpracują w ramach projektu „Debatować nie jest źle”.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny SŁOWEM MALOWANE istnieje od 2015 i odbywa się raz w roku jesienną porą. Oczekiwanie na prace jest zawsze pełne emocji, a kiedy już one pojawiają się w lidzbarskiej Oranżerii Kultury jest dużo barw, dyskusji i uśmiechu. Zapraszamy do udziału w roku następnym!Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: FINAŁ KONKURSU "SŁOWEM MALOWANE 2020"
Oceń artykuł:

(0)