Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Podziel się:

Podziel się:

„ARKA” ADAMA WALNEGO PRZYPŁYNĘŁA DO LIDZBARKA WARMIŃSKIEGO….

W Oranżerii Kultury gościliśmy jednego z najbardziej uznanych twórców teatru lalkowego w Polsce – Adama Walnego. W ramach spotkania odbyły się warsztaty teatralne i spektakl „Noe”.

Artysta z wykształcenia jest lalkarzem, reżyserem teatru lalek, a także pedagogiem teatru. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Z jego inicjatywy powstał Instytut Teatru Przedmiotu – objazdowy zespół edukacji teatralnej. Walny stworzył takie widowiska, jak m.in. „Kuglarz i Śmierć”, „Motyl”, „Przygody Kropli Wody”, „Genesis”, „Szekspir - made in Poland”. Jest też autorem programów edukacyjnych „Lekcje z lalki” i terapeutycznych „Lalka z duszą”. Prowadzi różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i dorosłych, m in. na plenerach twórców niepełnosprawnych. Jest również pomysłodawcą Festiwalu „Święto Głupców”, a także Laureatem licznych nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach teatrów lalek.

Czwartkowe spotkanie rozpoczęło się rodzinnymi warsztatami teatralnymi pt. „Teatr Przedmiotu”. Prowadzący opowiedział o wykorzystywanych przez siebie technikach oraz rekwizytach. Zdradził, jak można zamienić przedmioty w instrumenty. A czy można na nich grać? To już Odbiorcy Mali i Duzi musieli sprawdzić sami, a zabawa była wyborna.

Popołudniem, niezwykłych wrażeń dostarczył nam plenerowy spektakl „NOE”. Scenariusz został napisany przez Artystę na podstawie Księgi Rodzaju, a muzykę skomponował Jan Wyszkowski.
Widowisko zrealizowano w oryginalnej technice figur i instrumentów, z twórczym udziałem publiczności. W ogrodach Krasickiego uczestniczyliśmy w pięknej opowieści o muzyku, który zabrał nas w niezwykłą podróż do krainy wyobraźni. Tematem głównym był Potop, ale, jak się później okazało, przesłanie było bardziej uniwersalne.
Współtworzyliśmy niezwykłe widowisko, wciągnięci za sprawą charyzmatycznego Artysty na Arkę i nakłonieni do gry na instrumentach- zwierzętach, wśród których były: żyrafa-fortepian, kangur-kontrabas, słoń oraz koza, z których popłynęły przepiękne dźwięki.
W końcu oszołomieni, zmęczeni, ale szczęśliwi, dobiliśmy do brzegu, czyli Oranżerii, zaś Twórca – Adam Walny – użyczył nam zwierzęcych instrumentów, które nie tylko wydawały dźwięki, ale niektóre opryskiwały też wodą.
Dziękujemy Adamowi Walnemu za możliwość uczestnictwa w niezwykłym wydarzeniu teatralnym, w żywym teatrze. Zaś Widzom, którzy zadeklarowali własnoręczne zrobienie instrumentów, wykorzystując przedmioty codziennego użytku np. garnki czy noże, życzymy powodzenia!


Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności - Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce i Lokalna Grupa Działania „Warmiński Zakątek” pod hasłem „Miłośnicy Sztuk łączmy się w Oranżerii”.

A więc do zobaczenia latem w Oranżerii Kultury – przed nami koncerty, warsztaty, wycieczki.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: „Arka" Adama Walnego przypłynęła do Lidzbarka Warmińskiego….
Oceń artykuł:

(0)