Piątek, 7 sierpnia 2020. Imieniny Donaty, Olechny, Kajetana

Podziel się:

Podziel się:

MIĘDZY BAKI WŁOŻYĆ

MIĘDZY BAKI WŁOŻYĆ - Festiwal Książki i Ilustracji dla Dzieci Dużych i Małych” po raz pierwszy w Lidzbarku Warmińskim. Festiwal zainaugurowano wydarzeniami kulturalnymi w Oranżerii Kultury: otwarciem wystawy prac Mistrza Ilustracji Józefa Wilkonia MENAŻERIA & ORANŻERIA, spotkaniem autorskim z ekologiem i dziennikarzem przyrodniczym Adamem Wajrakiem NIE TYLKO WILKI oraz „Czytaniem w Altanie”.

Na wystawie MENAŻERIA & ORANŻERIA są prezentowane prace Józefa Wilkonia na papierze w różnych technikach, rzeźby w drewnie, a także książki wydane w Polsce i zagranicą. Józef Wilkoń, którego twórczość inspirowana jest w większości przyrodą i zwierzętami twierdzi, że „Tekst i ilustracja muszą się uzupełniać, żeby w książce rosło napięcie jak w teatrze.” Tak też dzieje się po przekroczeniu progów Oranżerii Kultury. Wchodzących witają rzeźby artysty wykonane z drewna, ale wyglądające jak żywe. Wśród nich kot z wygiętym grzbietem, dostojny pies o łagodnym spojrzeniu, rozleniwiony hipopotam, wilk, tygrysek, ptaszki – menażeria cała z roześmianym nietoperzem oraz przepiękne ilustracje do polskich i obcych tekstów literackich. Wyeksponowany został także warsztat twórczy artysty ukazujący szczegóły powstawania prac w jego trzech pracowniach: malarskiej, rzeźbiarskiej i blacharskiej. Wystawa jest udostępniona do obejrzenia w miesiącach lipiec i sierpień, przez czas trwania Festiwalu.

Pierwsze spotkanie autorskie Festiwalu to spotkanie z Adamem Wajrakiem – dziennikarzem, ekologiem, autorem wielu książek dla dzieci i dorosłych, w których dzieli się swoimi przeżyciami i doświadczeniami, np.: „Lolek”, „(Za)piski Wajraka”, „To zwierzę mnie bierze”, „Przewodnik prawdziwych tropicieli”, „Umarły las” oraz słynnych już „Wilków”. Wajrak przekonywał słuchaczy, że nie powinniśmy bać się tych zwierząt, którym z biegiem lat nadano wręcz demoniczne cechy. Zdaniem tego wielkiego miłośnika zwierząt o wiele groźniejsi jesteśmy my ludzie. Wajrak podkreśla, że w rodzinach wilczych jest mało przemocy! Korespondent przyrodniczy od lat mieszka w Puszczy Białowieskiej, gdzie na co dzień obcuje z jej fauną i florą. Oddany swojej pracy i pasji propaguje humanistyczną postawę w obcowaniu z naturalnym środowiskiem.
Kolejka po autografy była długa, a dedykacje z malowanym wilkiem, łosiem, kornikiem bezcenne.


Pierwsze „Czytanie w Altanie” nosiło tytuł WILKOŃ – WAJRAK – WILKI i WILCZKI, jako że twórczość obu Panów łączy to niesamowite zwierzę. Teksty żarliwie czytali zaproszeni goście. Czytania zacnie rozpoczął „biskup warmiński” utworem „Wilczki” Ignacego Krasickiego. Zinterpretowano m. in. „Biegnącą z wilkami” P.C Estes, „Wilki” D. Wawiłow i O. Usenko, „Czerwonego Kapturka” W. Chotomskiej i sięgnięto nawet do „Zwierzyńca” J. Bralczyka w poszukiwaniu wilczej tożsamości. Adam Wajrak przeczytał gościom „Wilka pokutującego” I. Krasickiego.Projekt MIĘDZY BAKI WŁOŻĆ – „Festiwal Książki i Ilustracji dla Dzieci Dużych i Małych” jest współfinansowany przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Organizatorami Festiwalu są: Miejska Biblioteka Pedagogiczna – Oranżeria Kultury, Stowarzyszenie Kobiet „Miej Marzenia” oraz Hotel Krasicki. Serdecznie zapraszamy całe rodziny wszystkich miłośników książki z piękną ilustracją na wydarzenia kulturalne z nią związane – przed nami kolejne spotkania autorskie, warsztaty plastyczne, gra miejska „Z Krasickim uliczkami Lidzbarka” i „Czytanie w Altanie”.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury
Oceń artykuł:

(0)