Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Podziel się:

Podziel się:

NABYTKI W ORANŻERII KULTURY

Od kilku lat, w lutym, Miejska Biblioteka Pedagogiczna prezentuje swoje zbiory pozyskane w roku minionym. Przybyło nam ponad 500 książek, a wśród nich: publikacje regionalne, akademickie, biografie, ekranizacje literackie, poradniki językowe oraz książki, które zachwycają piękną ilustracją i bogatym materiałem ikonograficznym. W tygodniu prezentacji NABYTKÓW' 2019 odwiedziło nas ponad 300 osób. Byli to uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz podopieczni placówek specjalnych oraz dorośli w Salonie Litearckim.

Wyjątkowym zakupem jest japoński teatrzyk – KAMISHIBAI, na podstawie którego można tworzyć niezwykłe opowieści dla odbiorców dużych i małych. Nowością w naszym zasobie bibliotecznym jest ponad 100 audiobooków z nagraniami klasyki z literatury polskiej i obcej, by wymienić: „Inny Świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, „Emmę” Jane Austen, „Zew krwi” Jacka Londona – lektorami są m.in.: Marcin Dorociński, Kinga Preis, Jerzy i Maciej Stuhr. Najmłodszym polecamy serię „Mądre Bajki” Wydawnictwa BUKA, które gwarantuje maluchowi radość słuchania.

W Oranżerii Kultury w Salonie Literackim – NABYTKI' 2019 spotkali się pasjonaci książki. Zarówno czytelnicy Biblioteki, jak i zespół, zarekomendowali nabyte tytuły – różnorodne tematy, autorzy znani i ci dopiero odkryci.
Miłośnicy Naszej małej Ojczyzny mogli posłuchać rekomendacji książek: „Zrozumieć Mazury” Waldemara Mierzwy oraz „Poniemieckie” Karoliny Kuszyk – lektury niejednoznaczne w pytaniach i odpowiedziach dotyczących pogmatwanej historii tych ziem. Na bibliotecznym topie jest regionalna pisarka Katarzyna Enerlich, której autorstwa można m.in. przeczytać: „Wiatr od jezior”, „Akuszerka z Sensburga”, „Rzeka ludzi osobnych”.
Trudnym tematem jest trauma II Wojny Światowej we wspomnieniach i opracowaniach historycznych. Wzruszająco smutne i mądre okazały się słowa Zofii Kossak cytowane „Z otchłani” jej wspomnień. Przypomniano także naszych dzielnych lotników – bohaterów opisanych w „Sprawie honoru” Lynne Olsona. Książki, które przybliżają temat wojny w sposób zrozumiały dla dziecka zostały wydane w serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Uważamy, że jest to bezcenna seria dla pokoleń, znakomita do wykorzystania jako środek dydaktyczny na lekcjach języka polskiego i historii. Natomiast do edukacji muzycznej proponujemy wydawnictwa Izabeli Klebańskiej z załączonymi płytami CD: „Hej, zagraj siarczyście”, „Muzyczna zgraja”, „Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie”.
Polecamy także historyczne biografie Janiny Lesiak, która zaczęła pisać po sześćdziesiątce. Podobno królowa Bona przywiązywała nadmierną uwagę do strojów i była wymagającą teściową zakochaną „po uszy” w synu Zygmuncie Auguście. Nie zabrakło interesującej recenzji opowiadań, „Gra na wielu bębenkach”, zeszłorocznej noblistki Olgi Tokarczuk. Pokazano biblię w malarstwie i komiksie – czy mariaż komiksu z tekstem literackim ma przyszłość?! Odpowiedzią mogą być biografie Tamary Łempickiej i Franza Kafki oraz pamiętnik graficzny Roz Chast „Porozmawiajmy o czymś przyjemniejszym”. Wszystkim nieśmiałym i niepewnym swojej retoryki polecamy: „O sztuce wystąpień publicznych” Macieja Orłosia oraz „Przemowy niezapomniane”. Dziękujemy Wszystkim Uczestnikom Salonu Literackiego za podzielenie się pasjami czytelniczymi.

W marcu zapraszamy na DNI TEATRU w Oranżerii Kultury od 23.03. do 27.03. 2020. Zaprezentujemy nasz nowy teatrzyk KAMISHIBAI i niezwykłe przedstawienia bajek: „Mój przyjaciel Kemushi”, „O panach Palcach”, „Trzeba będzie”, „Czułość”.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Nabytki w Oranżerii Kultury
Oceń artykuł:

(0)