środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Podziel się:

Podziel się:

MROKI TUONELI

W Klubie „Naszej Małej Ojczyzny” spotkaliśmy się ze Sławomirem Skowronkiem. Lubiany przez lidzbarską publiczność – historyk, nauczyciel, pisarz, gawędziarz – tym razem opowiadał o swojej najnowszej powieści MROKI TUONELI.

Poprzednie powieści „Śnieg, ogień i krew” oraz „Rozbitkowie” były z sobą dość mocno związane, choćby przez postaci bohaterów. Czytelnicy żywo zareagowali na te książki i sami namawiali Autora do napisania kolejnej części. Jak twierdzi Autor, stanowią one swoiste „trilibrium” – zestaw trzech ksiąg.


Tytuł ostatniej powieści jest metaforyczny – Tuonela to wedle fińskiej mitologii odpowiednik Hadesu. Tło wydarzeń jest tu wszakże mroczne. To opowieść z czasów wojny Napoleona z IV koalicją 1806 – 1807 i wojny rosyjsko – szwedzkiej 1808 – 1809. Wydarzenia historyczne są potraktowane rzetelnie, co wymagało od Autora wiele wysiłku w studiowaniu map, opisów geograficznych i przyrodniczych, czytaniu tekstów źródłowych. Ale nie tylko pola bitewne i walki opisuje Skowronek w tej książce. Znajdziemy tu wiele wątków z życia codziennego bohaterów, cierpienie przeplata się z miłością – „złotem ubogich”. Są i elementy niemal magiczne – z pogranicza snu i jawy…

Wiktoria Grzegorczyk odczytała fragment Posłowia, obejrzeliśmy piękne ilustracje autorstwa Michała Wiśniewskiego, mieliśmy też okazję wysłuchać kilku utworów muzycznych nawiązujących do fragmentów książki. W ten sposób jeszcze przed lekturą powieści mogliśmy poczuć klimat dawnej Warmii, Szwecji i mroźnej Finlandii – bo aż tam zawędrowali bohaterowie MROKÓW TUONELI – a my wraz z nimi.Dziękujemy za spotkanie Autorowi i Publiczności. Zachęcamy wszystkich do tej lektury.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Mroki Tuoneli
Oceń artykuł:

(0)