Czwartek, 20 lutego 2020. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Podziel się:

Podziel się:

Jak długo jeszcze słychać będzie opowieści starych drzew?

W niedzielę, 15 grudnia w Oranżerii Kultury otworzyliśmy wystawę Pawła Oleszczuka – OSTATNI TAKI PEJZAŻ. Było to jednocześnie spotkanie z niezwykle wrażliwym artystą, który w kadrze próbuje uchwycić urokliwe krajobrazy naszej Małej Ojczyzny.

Czy to naprawdę „ostatni pejzaż”? Tytuł ma kilka znaczeń. Jednym z nich jest czas, który jak mówi Autor „na naszych oczach przyspiesza”. Żyjąc w ciągłym pośpiechu, zajęci pomnażaniem stanu posiadania nie zauważamy postępującej eksploatacji i zmian w otaczającej nas przyrodzie. „Jak długo potrwa jeszcze na Warmii cisza i spokój? Jak długo jeszcze słychać będzie opowieści starych drzew i prowadzących w dal polnych dróg?” – pyta retorycznie Autor fotografii – portretów przyrody Warmii. Jednocześnie pragnie zachować to co najpiękniejsze i zrobić to w sposób trwały, dlatego odbitki są wykonane na szlachetnym papierze barytowym – z pewnością przetrwają dłużej niż na kapryśnych dyskach.
Paweł Oleszczuk zanim zamieszkał w niewielkiej wiosce niedaleko Lidzbarka – Czarny Kierz „wędrował z gitarą i piórem” niemal po całej Polsce. Mieszkał w wielu miastach i pracował w różnorakich zawodach. Jednak „to tu” na Warmii – w otoczeniu przyrody znalazł swoje miejsce na świecie. Zachwyca się szczegółami, których sami na co dzień nie dostrzegamy – a bywa, że jest to błotnista, nieodśnieżona droga, zaniedbane budynki stacji kolejowych, stare domy sąsiadów, ale i tęcza i niezmierzone niebo nad nimi. I o tym opowiadają Jego fotografie. Na spotkanie przybyli zawodowi fotograficy, nasi stali goście - miłośnicy piękna we wszystkich jego odsłonach. Na życzenie publiczności sam Autor opowiadał o każdym zdjęciu i jak się okazało – za każdym obrazem kryje się niezwykła historia.

W zimowy czas zapraszamy do obejrzenia tej przepięknej wystawy.

Organizatorzy.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury
Oceń artykuł:

(0)