Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Podziel się:

Podziel się:

SŁOWEM MALOWANE

Finał 5. Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego SŁOWEM MALOWANE – Julian Tuwim' 2019 odbył się w Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej – Oranżerii Kultury 23. listopada. Pokonkursową wystawę prac Laureatów otwarto w siedzibie placówki – zabytkowym pawilonie letnim biskupów warmińskich.

Przybyli goście z różnych stron Polski – laureaci z rodzinami, opiekunowie, instruktorzy, miłośnicy ilustracji książkowej oraz stali bywalcy wydarzeń kulturalnych w Oranżerii. W tym roku konkurs poświęcony został poezji Juliana Tuwima w 125. rocznicę Jego urodzin. Poeta znany
z błyskotliwego umysłu twórczego jest autorem wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek oraz popularnych wierszy dla dzieci. Tuwimowska twórczość okazała się niebywale inspirującym tematem! Nadesłano 768 prac z 69 placówek, m.in. z Konina, Zielonej Góry, Warszawy, Jasła, Tomaszowa Lubelskiego, Zduńskiej Woli, Zamościa, Pułtuska, Bydgoszczy, Torzymia, Dubiecka, Olkusza, Kiwit, Dobrego Miasta, Bartoszyc, Jezioran, Ornety i Lidzbarka Warmińskiego. Wiek Twórców sięgał od 4 do 56 lat, ale to najmłodsi uczestnicy zdominowali konkurs – to oni najchętniej tworzyli do słowa poetyckiego niesamowite obrazy plastyczne.

Jury w osobach Agata Gęśla, Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Vera Kobylińska, Anna Puszcz i Adam Brodowski miało trudne zadanie! Zgodnie z regulaminem rozpatrywano prace w 6 kategoriach: przedszkola, klasy I-III, klasy IV-VIII, szkoły ponadpodstawowe, licea plastyczne oraz podopieczni szkół i placówek specjalnych. Zilustrowano 86 utworów z bogatej spuścizny literackiej Juliana Tuwima. W rankingu najczęściej interpretowanych tytułów bezapelacyjnie zwyciężył „Kotek” ukazując się w 120 pomysłowych odsłonach. W panteonie najczęściej wykorzystywanych utworów znalazły się też tłusta „Lokomotywa” i niesforne „Abecadło”. Pojawiły się również interpretacje „Kwietniowej brzózki”, „Czereśni”, „Ławeczki marzeń”, „Erotyku o bzach”. Komisja doceniła warsztat pracy i kreatywność uczestników konkursu oraz ich opiekunów. Przyznano 45 nagród i 34 wyróżnienia, a wszystkim obecnym Laureatom wręczono dyplomy i nagrody. Artystka Vera Kobylińska, malarka i graficzka, w imieniu jury przedstawiła wnioski z prac komisji konkursowej. Poetę Juliana Tuwima uhonorowano w sposób szczególny – gremialnie wyrecytowano wiersze autora „Murzynek Bambo” i „Pan Tralaliński”.


Konkurs ma charakter cykliczny, został zainicjowany w 2015 i odbywa się raz w roku, zawsze jesienią. Była to już 5. jubileuszowa edycja, która została objęta patronatem honorowym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego. Patronat medialny reprezentowały Radio Olsztyn i Gazeta Olsztyńska.

Zapraszamy do udziału w roku następnym!


Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury
Oceń artykuł:

(0)