Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Podziel się:

Podziel się:

ILUSTRACJE IGŁĄ SZYTE… W ORANŻERII - rzeczywistość szyta wrażliwością niezwykłych kobiet Elżbiety Wasiuczyńskiej i Agnieszki Żelewskiej

Na początku października w Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej – Oranżerii Kultury – gościliśmy 2 znamienite ilustratorki książek dla dzieci – Elżbietę Wasiuczyńską i Agnieszką Żelewską. To nasze działania na rzecz promocji polskiej ilustracji książkowej. Od kilku lat prowadzimy szereg działań, by popularyzować tę ścieżkę edukacji pięknie łączącą literaturę i sztukę. Prezentujemy unikatowe i wartościowe wystawy, współpracujemy z Polskim Towarzystwem Wydawców Książek, zapraszamy artystów, organizujemy warsztaty i konkurs plastyczny „Słowem Malowane”. Dotychczas gościliśmy Bohdana Butenkę, Krystynę Lipko-Sztarbałło i Verę Kobylińską, czy wiceprezes PTWK Olchę Wierzbowską-Sikorską. Obecność mistrzów pozwala na międzypokoleniową edukację artystyczną oraz organizację warsztatów i spotkań autorskich.

Podczas pobytu ilustratorek odbyły się warsztaty dla klas I-III szkół podstawowych PRZYJACIELE KOTA ALOJZEGO oraz „Wieczór Czwartkowy” na którym otworzyliśmy wystawę MIĘDZY BAJKI WŁOŻYĆ w towarzystwie jej autorek Agnieszki Żelewskiej i Elżbiety Wasiuczyńskiej oraz warsztaty artystyczne RĘKODZIEŁO.

Artystki są uznanymi ilustratorkami książek dla dzieci. W pracy twórczej wykorzystują nie tylko ołówek, kredki i farby. Prace są również wyszyte, uszyte, wydziergane, wycięte, wyszarpane z gazet i papieru. Ale też taki był zamysł tej wystawy, aby zaprezentować różne techniki rękodzieła we współczesnej polskiej ilustracji. Przekonali się o tym mali Uczestnicy Warsztatów PRZYJACIELE KOTA ALOJZEGO, którzy ruszyli na wyprawę po świecie z Mruczącym Przewodnikiem. Otóż Kot Alojzy jest podróżnikiem. Jeździ po całym świecie z walizką na kółkach i w każdym zakątku globu ma przyjaciół, co nie przeszkadza mu szukać wciąż nowych! I znalazł w Oranżerii, do której razem ze swoimi nauczycielkami Renatą Rudnicką, Jolantą Stańczak i Beatą Wojszkun przybyli Uczniowie z Niepublicznych Szkół Podstawowych w Lamkowie i Lidzbarku Warmińskim – Akademia Uśmiechu oraz z lidzbarskiej Szkoły Podstawowej Nr 3. Na kreatywnych warsztatach plastycznych dzieci pod okiem Agnieszki Żelewskiej z kolorowych materiałów, guzików, koralików i tektury zrobiły nowych przyjaciół Kota Alojzego. A nawet powstały nowe kocie historie podróżnicze! Dzieci z uśmiechami na twarzach kroiły nożyczkami barwne ubranka dla swoich bajkowych kotów. Powstałe stroje ozdabiały koralikami, tiulami, włóczkowymi pomponami i biegły z przejęciem pokazać swoje dzieło Artystce. A Pani Agnieszka niestrudzenie podnosiła każdego kota do góry i oznajmiała światu jego twórcze narodziny. Tak radosnej edukacji plastycznej uczniów z klas I-III dawno w Oranżerii nie było.

Artystki oprowadziły również uczestników warsztatów po wystawie. Ciekawymi postaciami ekspozycji okazały się kolorowe smoki rękodzieła Elżbiety Wasiuczyńskiej. Dzieciom spodobały się również Pan Kuleczka i Kaczka Katastrofa oraz Wesoły Ryjek. Natomiast kolekcja Zamkowych Kotów Agnieszki Żelewskiej wygląda niezwykle dostojnie i powstała specjalnie na nasza wystawę!!! Prezentowane ręcznie szyte zabawki kusiły oczy. Artystki przedstawiły również czasopismo zatytułowane „Świerszczyk”. Przypomnijmy, że jest to magazyn dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym wydawany od 1945 w Warszawie.

Wystawa MIĘDZY BAJKI WŁOŻYĆ znalazła też uznanie w oczach dorosłych na „Wieczorze Czwartkowym”. Poranne emocje dzieci były bliskie reakcjom dojrzałych ludzi, którzy wyraźnie zauroczyli się kolorowym światem bajkowych postaci. W wielu sercach nastąpił powrót do dzieciństwa! Obie Artystki w swobodnej rozmowie opowiedziały o swojej twórczości, drogach artystycznych, fascynacjach, wspólnej znajomości. Wszyscy dotknęliśmy innego wymiaru rzeczywistości szytego wrażliwością niezwykłych kobiet Elżbiety Wasiuczyńskiej i Agnieszki Żelewskiej. Następnego dnia odbyły się warsztaty artystyczne poprowadzone przez Elżbietę Wasiuczyńską w asyście Agnieszki Żelewskiej. Kobiety ze Stowarzyszenia „Miej Marzenia” spotkały się przy jednym stole - koleżanki, przyjaciółki, mamy z córkami, babcie z wnuczkami - by niczym "dzieweczki" z pieśni Moniuszki "wić nić".

Agnieszka Żelewska i Elżbieta Wasiuczyńska łącznie zilustrowały kilkadziesiąt książek. Ponadto Artystki szyją unikatowe zabawki, prowadzą kreatywne warsztaty, prezentują wystawy w Polsce i zagranicą – Włochy, Japonia, Estonia, USA. Zawitały także do Lidzbarka Warmińskiego. Do końca listopada zapraszamy na twórcze zajęcia plastyczne przedszkola i szkoły podstawowe inspirowane wystawą – zapraszamy też do jej obejrzenia młodzież szkół ponadpodstawowych oraz wszystkich zainteresowanych.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury
Oceń artykuł:

(0)