Sobota, 19 września 2020. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Podziel się:

Podziel się:

NOC W ORANŻERII

W Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej – Oranżerii Kultury w pierwszą sobotę października, ze schyłkiem dnia, rozpoczęliśmy świętowanie ogólnopolskiej akcji NOC BIBLIOTEK. Napisaliśmy 4. Lidzbarskie Dyktando, wysłuchaliśmy koncertu „Lidzbarski Nokturn – Pieśń Nocy” w wykonaniu pianisty Edwarda Wolanina oraz na nowo odkryliśmy niebo nad naszym miastem za sprawą astronoma Jacka Drążkowskiego.

Noc rozpoczęto tradycyjnie potyczkami z ortografią i interpunkcją. Do pisania 4. Lidzbarskiego Dyktanda przystąpiło 17 odważnych osób w następujących kategoriach: uczniowie klas VII – VIII szkół podstawowych, młodzież szkół ponadpodstawowych oraz kobiety i mężczyźni. Dyktando zatytułowane „Gorzka młodość huczy” autorstwa Marcina Zakrzewskiego – polonisty z Liceum Ogólnokształcącego pisano około 45 min. Nie było łatwo! Komisja konkursowa w składzie: Wioletta Marcinek (przewodnicząca jury), Alicja Orłowska, Hanna Skorynko, Barbara Zegler, Katarzyna Kołsut-Boratyn i Joanna Bakierzyńska rzetelnie sprawdziła wszystkie prace, by wyłonić tych najlepszych w roku 2019! Poniesiony trud przyniósł uczestnikom wymierne efekty w postaci nagród ufundowanych przez Firmę Jan&Bar. Wyróżniono uczennicę klasy VIII Anastazję Zajchowską ze Szkoły Podstawowej nr 1, uczennicę Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych Oliwię Wolańską, a wśród dorosłych małżeństwo Wioletę Żurawską-Naumczyk i Tomasza Naumczyka. Laureatem Nagrody Głównej została Pani Joanna Kłosowska, która otrzymała rower miejski w kolorze niebieskim. Ogromne brawa i gratulacje wszystkim uczestnikom Dyktanda!

Blisko setki osób zgromadził recital fortepianowy LIDZBARSKI NOKTURN Edwarda Wolanina. Uznany artysta, profesor i wieloletni pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, zagrał Nokturny skomponowane przez naszego Wielkiego Rodaka z Żelazowej Woli. Liryczny i nostalgiczny pełny ciepła kameralny koncert wzruszył wiele serc. Pieśni nocy „niosły publiczność prosto do nieba”, jak powiedział jeden z melomanów.

A „Co widać na Lidzbarskim Niebie” intrygująco przedstawił rodzimy astronom Jacek Drążkowski. Było to arcyciekawe spotkanie z pasjonatem sfery niebieskiej, człowiekiem z teleskopem, który podczas obserwacji nieba dostrzega nie tylko miliony gwiazd. Padło nawet pytanie dotyczące ekologii snu – jak się śpi ciemną nocą rozjaśnioną sztucznym ziemskim światłem?

Miejska Biblioteka Pedagogiczna – Oranżeria Kultury dziękuje wszystkim Gościom NOCY BIBLIOTEK 2019.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: TO BYŁA ARTYSTYCZNA NOC W ORANŻERII
Oceń artykuł:

(0)