Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Podziel się:

Podziel się:

MUZYKA NA WARMII – SALON ROMANTYCZNY ORANŻERII

Przełom lipca i sierpnia w Oranżerii Kultury tradycyjnie należy do Letniej Szkoły Muzyki Dawnej VARMIA MUSICA. Podczas Festiwalu odbywają się w Oranżerii tygodniowe zajęcia klasy śpiewu. Warsztaty prowadzi sopranistka Anna Mikołajczyk – lidzbarczanka z urodzenia. Śpiewaczka jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prezentuje muzykę oratoryjno-kantatową oraz wykonuje pieśni z muzyki dawnej i współczesnej. W ramach Festiwalu odbył się koncert „M jak Moniuszko” w Salonie Romantycznym lidzbarskiej oranżerii.

Usłyszano pieśni do muzyki polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Z bogatego repertuaru wykonano m.in. „Polną różyczkę”, „Piosnkę obłąkanej Ofelii”, „Swaty” oraz arię Cześnikowej z opery „Straszny Dwór”. Urocze wokalistki: Paulina Bednarz-Łuczewska, Maria Kożewnikow, Marta Schnura, Aleksandra Utracka-Skoczeń z klasy wokalnej Varmia Musica Academia zawładnęły sercami publiczności! Akompaniował im pianista Mirosław Feldgebel. Moniuszkowskie pieśni w języku narodowym goszczą w polskich domach od lat przypominając o kulturze oraz tradycji ojczystej. Mentorka śpiewaczek Anna Mikołajczyk wskazała na trwałe wartości i piękno pieśni, po czym brawurowo wykonała „Prząśniczki” do słów Jana Czeczota. Serdecznymi brawami nagradzano również występ muzyków kwartetu smyczkowego „Quartett Lēcbargs”: skrzypce – Ludmiła Piestrak i Aleksandra Owczarek, altówka – Piotr Chrupek, wiolonczela – Jarosław Thiel. Wystąpiła również Maria Książkiewicz grając na fortepianie romantycznym. Finał koncertu był wzruszający, bowiem artyści wspólnie z publicznością zaśpiewali „Pieśń wieczorną” Stanisława Moniuszki.

Po koncercie nastąpiło spotkanie gości Oranżerii z muzykami pod hasłem „Artysta też człowiek”. FESTIWAL VARMIA MUSICA ma już swoją tradycję, jest potrzebny i oczekiwany na Warmii przez miejscowych i turystów. Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest Marek Niewiedział.

Do zobaczenia w Salonie Romantycznym Oranżerii Kultury za rok!

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury
Oceń artykuł:

(0)