Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Podziel się:

Podziel się:

ŚWIAT - wystawa malarstwa Alfonsa Kułakowskiego w Oranżerii Kultury

Jego dusza w jednej chwili została zaprzedana malarstwu, a stało się to gdy zobaczył w zeszycie rysunek domku, jak się później dowiedział – autorstwa swojej matki. Alfons Kułakowski ma 92 lata i wciąż nie opuszcza go optymizm. Twierdzi że „trzeba być optymistą i odczuwać radość. Inaczej nie można, pan Bóg podarował życie i trzeba się cieszyć.”

Malarz, postimpresjonista, pejzażysta. Jego prace są niezwykle osobiste, opowiadają o wędrówce i wyborach duszy. Alfons Kułakowski to jednocześnie człowiek o burzliwym życiorysie, który mógłby posłużyć za scenariusz niejednego filmu. Jego życie to ciągłe przeprowadzki: Ukraina – Syberia – Kazachstan – Polska.
Artysta urodził się 9 maja 1927 r. w Osiczynie niedaleko Berdyczowa (dziś zachodnia Ukraina). W latach trzydziestych, razem z rodziną, został przymusowo przesiedlony do Bakczaru na Syberii. W 1944 r. uciekł z zesłania. Po wojnie ukończył uczelnię malarską w Ałma Acie. W 1997 jako repatriant wraz z bratem Mieczysławem przyjechał do Polski. Zamieszkali w Witoszewie na Mazurach.
Alfons Kułakowski ze sztuki utrzymuje się całe życie, pamięta każdy z tysięcy obrazów, które namalował. W pożarze, jaki wybuchł w jego domu pod Iławą, spłonęło ich ponad 6 tys. Artysta nie zarzucił jednak swojej działalności – pogodził się z wielką stratą, czerpie z niej swoistą inspirację do dalszych poszukiwań artystycznych. Obecnie mieszka w Olsztynie.
Jego krajobrazy nasycone kolorami i światłem, znajdują się w prywatnych zbiorach
w Polsce, USA, Korei Południowej, Japonii, Finlandii i na Węgrzech.

Na spotkanie z niezwykłym człowiekiem oraz jego twórczością zapraszamy do Oranżerii 4 lipca, o godz. 19:00.

Bezpłatne zaproszenia i zapisy: oranzeria@lidzbarkw.pl oraz tel. 517 262 146
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury
Oceń artykuł:

(0)