Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Podziel się:

Podziel się:

POLNA RÓŻYCZKA – POKOLENIA ŚPIEWAŁY W ORANŻERII

W Oranżerii Kultury 2. maja 2019 r. śpiewały pokolenia ciesząc się wspólnym muzykowaniem oraz honorując tegoroczne 200 – lecie urodzin Stanisława Moniuszki. Rodzinne warsztaty z cyklu „Z pieśnią przez pokolenia”, w tym roku zatytułowane POLNA RÓŻYCZKA, zostały poprowadzone przez Martę Firchał.

Na muzycznym spotkaniu były śpiewy, zabawy i tańce, a także trochę wiedzy o naszym wybitnym kompozytorze. Na dzień dobry zaśpiewano symbolicznie idąc od wioski do miasta, od miasta do wioski z przesłaniem „Zaśpiewajmy wszyscy pieśni polskiej chwała, żeby cała Polska nas dziś usłyszała”. I słyszała! Z werwą wykonano humoreskę „Kum i kuma” ze słowami Jana Czeczota. W wielogłosie zaśpiewano wiekowy hit wszystkich dzieci „Wlazł kotek na płotek” ze szczególnym uwzględnieniem zwrotki dopisanej przez Moniuszkę. Okazało się, że wyraz „wlazł” można interpretować na wiele sposobów wykorzystując niesamowity potencjał własnej krtani. Ale urzekły „Prząśniczki” najpierw wyśpiewane, a potem przepięknie wygrane przez uczestników na tzw. instrumentach drobnych. Pani Marta zamieniła się w dyrygenta i poszły w ruch grzechotki, trójkąty, tamburyna, kołatki, talerze. Najmłodsi mogliby grać bez końca – ich obecność była ogromną radością! Przybyli oni z rodzicami, była nawet babcia z prawnuczką! Goszczono turystów ze Starogardu Gdańskiego i Wielkopolski, jak co roku przyjechała urocza Dominika z mamą z pobliskich Bartoszyc. Oczywiście nie zawiedli lidzbarczanie.
Warsztaty muzyczne „Z pieśnią przez pokolenia” mają swoją moc, bo łączą dużych i małych. Pozwalają na chwilę relaksu przy okazji trochę edukując artystycznie. Organizowane są zawsze na Majówkę w Oranżerii Kultury.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury
Oceń artykuł:

(0)