Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Podziel się:

Podziel się:

Jak smakuje bluszczyk kurdybanek w Lidzbarku Warmińskim?

Przekonali się o tym uczestnicy pierwszego wiosennego spaceru po Lidzbarku Warmińskim, w sobotę - 27 kwietnia. Wycieczki tematyczne to jedna z ofert Oranżerii Kultury dla lidzbarczan i turystów w każdym wieku.

Podczas spaceru można było dowiedzieć się o historii miasta i ważniejszych zabytkach Lidzbarka Warmińskiego. Nasze miasto pięknieje z każdym rokiem, co potwierdzają sami mieszkańcy. Wiosna w pełni, a ponieważ rozpoczęliśmy projekt „Lidzbarski zielnik artystyczny” przyglądaliśmy się lidzbarskim trawnikom. Poznaliśmy kilkanaście ziół i roślin, które często postrzegamy jako chwasty choć mają lecznicze właściwości. Odważniejsi wycieczkowicze gołymi rękoma zrywali pokrzywę, a niektórzy próbowali jak smakują stokrotki i bluszczyk kurdybanek. Nie zabrakło opowieści o słynnych ogrodach biskupa Krasickiego i Mikołaju Koperniku, który był również medykiem, o ziołolecznictwie od czasów Średniowiecza do dziś. Okazało się, że dorośli znają wiele dziko rosnących ziół i używają ich w kuchni. To wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie, ale są też pasjonaci „dzikiej kuchni”. Dlatego podobne spotkania są okazją do podzielenia się wiedzą i przepisami. W ramach projektu dofinansowanego przez WFOŚiGW w Olsztynie planujemy kolejne wycieczki, warsztaty i zajęcia edukacyjne związane z tematyką zielarską. Już dziś zapraszamy grupy dzieci, młodzieży i dorosłych.

Informacje i bezpłatne zapisy: oranzeria@lidzbarkw.pl oraz tel. 517 262 146
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Jak smakuje bluszczyk kurdybanek w Lidzbarku Warmińskim?
Oceń artykuł:

(0)