Niedziela, 13 października 2019. Imieniny Edwarda, Geraldyny, Teofila

Podziel się:

Podziel się:

ZA DWOREM, ZA JEZIOREM … W LIDZBARSKIEJ ORANŻERII

Cały czwartek poświęciliśmy pieśniom i piosenkom oraz przysłowiom i opowieściom ludowym. Tego dnia otworzyliśmy kolejną wystawę ilustracji w naszej placówce zatytułowaną TAM ZA DWOREM, ZA JEZIOREM. W naszej działalności niezwykle ważną ścieżką edukacyjną jest książka z piękną ilustracją. „Słowo” i „obraz” upowszechniamy w różnorodny sposób łącząc wymienione środki ekspresji twórczej. Teksty pieśni zostały zobrazowane przez czołowych twórców „polskiej szkoły ilustracji”. Ukazały piękno kultury ludowej – obrzędowość i zwyczaje oraz rytm życia wyznaczony pracą i przemijaniem. Prace powstały podczas spotkań twórczych w Krasnobrodzie , które od 1984 roku organizuje Grażyna Szpyra. Chcieliśmy również zaakcentować, że Rok 2019 jest Rokiem Stanisława Moniuszki – polskiego kompozytora, autora wielu pieśni ludowych.

Przed południem gościliśmy przedszkolaki z „Piąteczki” i pierwszaki ze Szkoły Podstawowej nr 3. Następnie powitaliśmy uczniów klas IV-VIII, a potem przyszła do nas młodzież ponadgimnazjalna. Wspólnie przypomnieliśmy tematykę piosenek i pieśni ludowych oraz przyjrzeliśmy się charakterystycznym cechom folkloru. A nawet więcej, bo sprawdziliśmy naszą wiedzę ze znajomości przysłów polskich! Nagrodą były kolorowe zakładki z obrazem i tekstem z wystawy. Po części merytorycznej spotkań, w sali głównej, nauczyciele przecięli wstęgę symbolizującą otwarcie ekspozycji i zaproszenie do obejrzenia prac w galerii Oranżerii Kultury. Przejście było niezwykłe, bo pośród szpaleru urodziwych pieśniarek i tancerek! Na spotkaniach, występ lidzbarskiego Zespołu Tańca Ludowego PERŁA WARMII, był żywą kontynuacją tradycji sztuki ludowej. Śpiew, taniec oraz barwne stroje regionalne potęgowały klimat odchodzącej powoli w niepamięć ludowości. Jeszcze raz składamy ogromne podziękowania.
Wśród wieczornych gości była nowa wiceburmistrz naszego miasta pani Marzena Newelska. Życzyła gościom wielu miłych spotkań w Oranżerii, na które serdecznie już zapraszamy.
Uczniów i nauczycieli oczekujemy do końca kwietnia na zajęciach edukacyjnych realizowanych na podstawie wystawy TAM ZA DWOREM, ZA JEZIOREM. Niech zaproszeniem będą słowa jednego z jej twórców prof. Janusza Stannego: artyści „tworząc dzieła na wskroś współczesne nawiązują do źródeł sztuki ludowej, co zapewnia jej wysoki poziom artystyczny”.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury
Oceń artykuł:

(0)