Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Podziel się:

Podziel się:

Spotkanie autorskie z Krystyną Adamowicz w Oranżerii Kultury

3 marca w Oranżerii Kultury odbyło się spotkanie autorskie z wileńską dziennikarką Krystyną Adamowicz połączone z promocją jej książki – Zawsze wierni „Piątce” 2.

W tym roku przypadła jubileuszowa – 35 rocznica festiwalu "Kaziuki-Wilniuki". Coroczny festiwal odbywający się w Lidzbarku Warmińskim cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Jest to sprzyjająca okoliczność do spotkań i rozmów o kulturze wileńskiej.
3 marca w Oranżerii Kultury Krystyna Adamowicz zaprezentowała swoje książki: Zawsze wierni „5” i jej kontynuację – Zawsze wierni „5” 2, poświęcone legendarnej polskiej szkole na Piaskach. Autorka ukończyła szkołę w 1956 roku. O kontynuację pierwszej książki upominali się sami czytelnicy: społeczność szkolna – obecna i była. Druga część została wydana z okazji 75-lecia wileńskiej szkoły im. Joachima Lelewela, niegdyś znana jako „Piątka”. Publikacje opowiadają o ludziach, którzy w trudnym okresie powojennym walczyli o przetrwanie polskości na Ziemi Wileńskiej. Wielu Czytelników wzruszało się nad losami bohaterów – szlachetnych patriotów, którzy pomimo represji, wywózek do syberyjskich łagrów wprost ze szkolnej ławy – wygrywali. Niektóre wspomnienia dają odpowiedź, że źródło tej duchowości stanowiła rodzina polska – religijna, gotowa oddać za ojczyznę swoje życie. Książki Krystyny Adamowicz są swoistą kroniką i choć opowiadają o rzeczach trudnych i smutnych, jak mówi sama autorka „Prawda jest zawsze najciekawsza”.
W książce Zawsze wierni „5” 2 czytelnicy znajdą też unikatowy „Pamiętnik” wybitnego architekta okresu międzywojennego – prof. Stefana Narębskiego, m.in. autora projektu szkoły na ulicy Piaskowej i szeregu innych, wspaniałych obiektów Wilna.
Na niedzielne spotkanie przybyli goście z Polski i Litwy, dziennikarze oraz przedstawiciele władz naszego regionu: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Gustaw Marek Brzezin, Wicewojewoda Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Sławomir Sadowski, Burmistrz Miasta Lidzbark Warmiński – Jacek Wiśniowski. Pełne wzruszeń spotkanie stało się również okazją do dyskusji o dawnej, ale i obecnej sytuacji Polaków na Wileńszczyźnie.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Spotkanie autorskie z Krystyną Adamowicz w Oranżerii Kultury
Oceń artykuł:

(0)