Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Podziel się:

Podziel się:

NOWE KSIĄŻKI W ORANŻERII

Tradycyjnie w czwartkowy wieczór w Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej – Oranżerii Kultury odbył się Salon Literacki – Nabytki'2018. W roku ubiegłym zgromadziliśmy 441 książek, w tym 407 woluminów zostało zakupionych. Zakupione pozycje prezentowali nie tylko pracownicy, ale również czytelnicy. Wydawnictwa zyskały swoich entuzjastów, co pokazały czytelnicze rekomendacje. Ogromną niespodziankę sprawił nam odwiedzinami poeta i prozaik Tomasz Jastrun, który opowiedział o kilku swoich książkach.

Czytelnicy biblioteki zaprezentowali tytuły, które urzekły ich z różnych powodów. Barbara Szewczyk z troską w głosie czytała literacki esej Wojciecha Kassa o jerzykach – ptakach wędrownych. Siostra Pallotynka Marta Wagner przedstawiła opowieści matek niepełnosprawnych mówiąc o zbiorze reportaży Jacka Hołuba „Żeby umarło przede mną”. Okazało się, że chętnie czytane są biografie. Sylwetkę Danuty Szaflarskiej, aktorki filmowej i teatralnej przybliżyła Bożena Bąk. Należy przypomnieć, że dama sceny polskiej dożyła sędziwego wieku 102 lat i żywot jej promienieje dobrą energią. Koncert intymny Neli i Artura Rubinsteinów zachwycił Barbarę Michalak – jej wystąpienie przekonało nas do historii miłosnej tych niezwykłych ludzi. Ale ostateczne „i” nad kropką postawili miłośnicy historii. Jacek Mackiewicz od lat pasjonujący się historią szeroko pojętą polecał publikacje Normana Davisa dostępne u nas w pokaźnym wyborze. Natomiast po wystąpieniu Janusza Artera wszyscy zapragnęli przeczytać „Prusy w ogniu” autorstwa Leszka Adamczewskiego i książka jest już zarezerwowana na pół roku przynajmniej. Taka jest siła przekazu ludzi ceniących słowo pisane. Ponadto pracownicy biblioteki zaprezentowali książki stanowiące bazę merytoryczną realizowanych wydarzeń, warsztatów, zajęć oraz innych spotkań w klubach. Zatem posiadamy cykl wydawnictw z okazji jubileuszu niepodległości Polski oraz uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce, by wymienić tytuły: „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat”, „Ada, to wypada!”, „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”. Kolejnym ogniwem zakupu są prowadzone zajęcia edukacyjne i realizowane projekty. Stąd pojawiły się w 2018 r. książki o śmierci kierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Projekty „Cztery pory roku w przyrodzie i w Oranżerii” oraz „Lidzbarski zielnik artystyczny” wygenerowały literaturę zielarską w postaci przepięknie ilustrowanych edycji, np. „Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin” lub rozmowy o kuchni i kulturze „Smak kwiatów pomarańczy”. Jak zawsze zakupiliśmy wydawnictwa akademickie i wydawnictwa regionalne oraz książki z piękną ilustracją. Polecamy przepięknie ilustrowaną przez Joannę Concejo „Zgubioną duszę” autorstwa Olgi Tokarczuk.
Otrzymaliśmy także prezent! Ewa Huss-Nowosielska podarowała bibliotece najnowszą publikację Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Warmia” zatytułowaną „Historia utkana ze wspomnień”.
Był czas na zapoznanie się z naszymi nabytkami, ale i na rozmowy, zarówno wśród książek, jak i w kuluarach.

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury
Oceń artykuł:

(0)