Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Podziel się:

Podziel się:

POETYCKI KRAJOBRAZ KASSA

W jesienny wieczór do Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej – Oranżerii Kultury zawitał znamienity człowiek, który nade wszystko miłuje poezję i używa jej do opisywania bytu oraz uczuć. Poeta i eseista – Wojciech Kass, bo o nim mowa jest także opiekunem merytorycznym Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu. Najnowsza publikacja Kassa nosi tytuł Tak. Trzy eseje o poezji. Bo cóż można powiedzieć o poezji XXI wieku społeczeństwa informacyjnego i czy ktoś ją jeszcze czyta? Otóż dwa spotkania, które odbyły się z poetą nie udzielają jednoznacznej odpowiedzi, za to z powodzeniem zapraszają do czytania strof!

Poeta spotkał się z maturzystami Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych. Spotkanie młodych ludzi z Kassem jest kontynuacją cyklu Skąd Przyszliśmy Dokąd Zmierzamy kierowanego wyłącznie do maturzystów. Spotkania te są pretekstem do samopoznania przed wyborem drogi życiowej po otrzymaniu świadectwa dojrzałości. Temat wiodący spotkania brzmiał: „Tęsknota strofy do katastrofy i katastrofy do strofy”. „Świat jako strofa” - proponuje gość poeta. „A ty w tej strofie się rodzisz, zastając strofikę mowy, umeblowanego pokoju, klatki schodowej, domu, krajobrazu, okolicy, strofikę rzeczy i zjawisk, a wszystko jest większe, głębsze od ciebie”. Przywilejem młodości jest odrzucanie schematów – również tradycji. Niemniej ostatecznie to ona, tradycja, pozwala nam wzrastać, otwierać się na zmiany, budować siebie – jednostkę niepowtarzalną! Dialog pokoleń jest zawsze inspirujący i to dla obu stron oraz wymaga odwagi.
Na kameralnym wieczornym spotkaniu w Salonie Literackim dorośli słuchali uważnie słów poety. Momentami słychać było Wojciecha Kassa i ciszę. Zasłuchanie było ogromne. Słuchaliśmy zarówno fragmentów poezji autorskiej gościa, jak i tekstów nawiązujących do Różewicza, Miłosza Rilkego. Coraz rzadziej snujemy opowieści o życiu. W kulturze celebryckiej osoba znana pisze książkę. Pisarz w odróżnieniu od celebryty umie nazwać to co pisze – nowelę, esej, powieść. Prawdziwe dzieła sztuki trwają w przemijaniu np.: Kaplica Sykstyńska, obrazy van Gogha, piramidy egipskie. Dziś bardziej liczy się kolekcjonerski rynek sztuki niż ona sama. Widzenie aktu twórczego przez Wojciecha Kassa - do przeczytania Tak. Trzy eseje o poezji – wspaniały przyczynek do rozmowy o poezji i życiu. „Nie mają Państwo wrażenia, że przestajemy rozmawiać?” pyta poeta publiczność w Oranżerii. Obecni na spotkaniu mieli odwagę podjąć dialog o wymiarze jedności bytu i poezji.
Zimowa pora roku sprzyja czytaniu książek i rozmowie o nich. Zatem zapraszamy do Salonu Literackiego w Oranżerii Kultury już w styczniu 2019 roku.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: POETYCKI KRAJOBRAZ KASSA [ZDJĘCIA]
Oceń artykuł:

(0)