środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Podziel się:

Podziel się:

CYTATY I ICH WŁAŚCICIELE W ORANŻERII

6.09.2018 w Oranżerii Kultury otwarto wystawę PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA W CYTATACH Z LITERATURY. Odbyły się dwa spotkania inauguracyjne, które swoja obecnością zaszczyciła Daria Mielcarzewicz – autorka prezentowanych prac.

Na spotkanie poranne przybyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych: Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Zawodowych oraz Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych. Młodzieży spodobała się autoprezentacja artystki oraz jej kreatywny pomysł na sprzedawanie cytatów z podobiznami ich autorów. Mielcarzewicz podkreśliła uniwersalizm wybranych cytatów funkcjonujących samodzielnie bez kontekstu świata przedstawionego w dziele literackim. Niemniej wyraziła także nadzieję, że ta forma przekazu literatury może pozwoli zainteresować się całą książką, a nawet przeczytać ją! Artystka przyznała, że wszystko zaczęło się od Gombrowicza i jego „Dzienników”. W gombrowiczowskiej lekturze znalazła wiele myśli, które chciałaby utrwalić i zapamiętać. Pragnęła, aby ważne dla niej cytaty kojarzyły się z konkretnymi twarzami ich autorów. Kiedy kilka takich pomysłów wcieliła w życie, założyła na Facebooku profil „Daria rysuje – oni mówią”. Tworzyła kolejne i kolejne projekty, ale wcale nie planowała ich sprzedawać. Aż wspólnie z przyjaciółmi założyła „Sklep z Cytatami”. Projekty są umieszczane na przedmiotach i rzeczach codziennego użytku, np. koszulkach, torbach, kubkach, leżakach oraz innych. Mielcarzewicz podkreśla, że „Sklep z Cytatami” to nie jest snobistyczny sklep tylko dla polonistów. „To takie puszczenie oka …” . Tu przywołuje słynnego kosmitę Alfa z kwestią: „Jedząc puzzle, dowiedziałem się jednej rzeczy: po godzinie znów jesteś głodny”. Zarówno młodzież, jak i uczestnicy wieczornego spotkania z zapałem wykonali powierzone im zadania – quizy. Goście oddając się rozrywce intelektualnej bez względu na wiek mieli rumieńce na twarzach i żywo dyskutowali. Na pewno Ignacy Krasicki byłby dumny patrząc na zabawy literackie w wykonaniu społeczeństwa informacyjnego XXI wieku.
W Oranżerii wyeksponowano wyłącznie cytaty twórców polskich biorąc pod uwagę obchodzone w roku bieżącym 100-lecie Niepodległości Polski. Wystawa PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA W CYTATACH Z LITERATURY jest również inspiracją do zajęć edukacyjnych, które będą prowadzone we wrześniu i październiku. Serdecznie zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na literaturę podaną w sposób niecodzienny.
Zapraszamy też wszystkich zainteresowanych literaturą i sztuką do obejrzenia wystawy w godzinach pracy Biblioteki od 11:00 do 18:00.


Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury
Oceń artykuł:

(0)