Wtorek, 19 lutego 2019. Imieniny Bettiny, Konrada, Mirosława

Podziel się:

Podziel się:

TWARZE I OBRAZY MUZYKI Mozaika muzycznych sylwetek wg Mariusza Kałdowskiego

Dnia 9 sierpnia 2018 roku odbył się kolejny WIECZÓR CZWARTKOWY w Oranżerii Kultury pod tytułem TWARZE I OBRAZY MUZYKI Mariusza Kałdowskiego - cieszącego się uznaniem malarza, rysownika i grafika pochodzącego z Chełmna, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, przez wiele lat mieszkającego, tworzącego i wystawiającego swoje prace w Wielkiej Brytanii.

W czwartkowy wieczór artysta ze swego bogatego dorobku zaprezentował prace odzwierciedlające jego miłość do muzyki, wyniesioną z domu rodzinnego. Wśród nich znalazły się zarówno portrety muzyków, jak też obrazy inspirowane utworami poszczególnych kompozytorów.
Jako pierwszy Mariusz Kałdowski przedstawił nam cykl portretów „Velis Passis”, nie bez powodu nazwany przez Ryszarda Kapuścińskiego „pejzażami duszy”. Jest on dedykowany osobom, które swoją pracą wywarły znaczący wpływ na artystę. Znalazły się tu portrety m. in. kompozytorów, dyrygentów, pianistów m.in. Adama Makowicza, Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego. To tylko niektórzy bohaterowie 30 portretów osób, które „rozpostarły skrzydła”, stąd tytuł cyklu. Jest on studium twarzy postaci, na których malują się różne emocje, ale przede wszystkim widoczna jest pasja twórcza.
Następnie malarz opowiadał o innych grupach prezentowanych obrazów: malarskich interpretacjach utworów na przykładzie Astora Piazzolli „Cztery pory roku w Buenos Aires”; plakatach - artysta jest autorem licznych plakatów do wydarzeń i festiwali organizowanych przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną, jak np. Międzynarodowy Festiwal Skrzypcowy.
Na wystawie znajdują się również kompozycje rysowane piórkiem na papierze - rysunkowe portrety znanych twórców np. Fryderyka Chopina czy Andrzeja Panufnika.
Czwartkowe otwarcie tej pięknej i niepowtarzalnej - pełnej „twarzy” muzyki wystawy uświetnił występ dwóch artystek: pianistki Agnieszki Panasiuk i młodej adeptki gry skrzypcowej a jednocześnie córki – Alexandry. Wykonały utwory Henryka Wieniawskiego, Jana Sebastiana Bacha i Feliksa Nowowiejskiego.
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy Mariusza Kałdowskiego, otwartej do pierwszych dni września.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury
Oceń artykuł:

(0)