Piątek, 18 stycznia 2019. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Podziel się:

Podziel się:

Koncert "Salon Rozmaitości" w Oranżerii Kultury

4 sierpnia w Oranżerii Kultury w ramach festiwalu "Varmia Musica" odbył się koncert "Salon Rozmaitości". Poprzedziły go trwające tydzień warsztaty wokalne "Varmia Musica Academia", które poprowadziła Anna Mikołajczyk-Niewiedział - lidzbarczanka, sopranistka i pedagog muzyczny.

Nasza śpiewaczka od wielu lat prowadzi wokalne warsztaty muzyczne poświęcone historycznym interpretacjom dzieł dawnych mistrzów. Swoją wiedzę i artystyczne poszukiwania łączy z aktywną karierą sceniczną i estradową. Jej działalność koncertowa poświęcona jest muzyce dawnej, oratoryjno-kantatowej oraz współczesnej. Artystka wykonuje recitale, koncerty i przedstawienia operowe w kraju i za granicą.

Podczas koncertu zaprezentowali się zarówno uczestnicy warsztatów, jak i sama prowadząca.W pierwszej części wysłuchaliśmy pieśni ze zbioru "Śpiewy historyczne" Juliana Ursyna Niemcewicza z muzyką Franciszka Lessela i Marii Szymanowskiej. Artyści wykonali kilka pieśni. Co ciekawe, w składającym się z 32 utworów zbiorze, poświęconym ważniejszym męskim postaciom historycznym, znalazły sie tylko 2 utwory dedykowane kobietom. Jeden z nich pod tytułem “Jadwiga Królowa Polska” został zaprezentowany podczas wieczoru.

Drugą część spotkania stanowił recital pianistki Katarzyny Drogosz na kopii historycznego fortepianu Steina typu wiedeńskiego z końca XVIII w. Katarzyna Drogosz specjalizuje się się w grze na fortepianach historycznych - pianoforte, którą studiowała w Amsterdamie i we Fryburgu. To jedna z nielicznych tego typu instrumentalistek w dopiero kształtującym się w Polsce środowisku pianistów grających na fortepianach z epoki. Swój występ artystka poprzedziła słowem, powiadając o pasji do instrumentu, który zrobił zawrotną furorę na początku XIX wieku. W repertuarze recitalu znalazły się kompozycje Franza Xaverego Mozarta - Ronda i Polonezy melancholijne.

Piękny wieczór zakończyła dumka Fryderyka Chopina “Nie ma, czego trzeba” w nastrojowym i wzruszającym wykonaniu Anny Mikołajczyk-Niewiedział i Katarzyny Drogosz.

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Koncert "Salon Rozmaitości" w Oranżerii Kultury
Oceń artykuł:

(0)