Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Podziel się:

Podziel się:

Chopin w malarstwie i muzyce

28 czerwca Oranżeria Kultury zainaugurowała Spotkania Czwartkowe, na które zapraszać będzie publiczność w sezonie letnim. W każdy czwartek lipca i sierpnia odbędą się różnorodne spotkania z kulturą, sztuką, muzyką i literaturą.

Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem Fryderyka Chopina. Publiczność mogła podziwiać monumentalny portret kompozytora, którego autorem jest Mariusz Kaldowski - malarz, grafik, laureat wielu prestiżowych nagród, które swoje prace wystawa w Polsce i poza jej granicami.
Znany jest lidzbarskiej publiczności m.in z prezentowanej w ubiegłym roku wystawy pt. „Pejzaże pięknem malowane”. Na czwartkowym spotkaniu wysłuchaliśmy opowieści o różnorodnej twórczości Mariusza Kaldowskiego, a także o kulisach powstawania portretu Chopina.
Prezentacji obrazu towarzyszyła muzyka w wykonaniu młodych, utalentowanych pianistów z Warmii: Oskara Piędziaka, Julii Najdrowskiej, Aleksandry Daniluk oraz Alicji Szalkowskiej. Wszyscy są uczniami, bądź absolwentami szkół muzycznych i wiążą swoją przyszłość z dalszym kształceniem w dziedzinie muzyki. Na spotkaniu wysłuchaliśmy różnorodnych kompozycji Fryderyka Chopina, w tym niezwykle emocjonalnej i dramatycznej w swym wyrazie Etiudy rewolucyjnej c-moll Op. 10, Nr 12.
Portret Chopina będzie można obejrzeć w Oranżerii Kultury przez całe lato. A już dzisiaj zapraszamy na kolejne Spotkania Czwartkowe, które odbędzie się 5 lipca o godzinie 18:00. Poświęcone będzie historii naszej małej ojczyzny. Wykład dr Seweryna Szczepańskiego, pracownika Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, przybliży historię rodzin żydowskich zamieszkujących tereny Prus Wschodnich oraz opowie o miejscach pamięci obecnych w naszym regionie.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury
Oceń artykuł:

(0)