Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Podziel się:

Podziel się:

100 x 100

100 x 100 to projekt, którym Oranżeria Kultury – Miejska Biblioteka Pedagogiczna chce uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach projektu odbędzie się wiele działań edukacyjno-kulturalnych: zajęcia edukacyjne, Maraton Czytania, koncerty, Salon Literacki, wystawy czy ogólnopolski konkurs plastyczny „Słowem Malowane”.

Chcemy również opracować listę 100 utworów poezji i prozy, które dla nas Polaków kojarzą się z ojczyzną, dzieciństwem, pieśniami patriotycznymi i utworami muzycznymi. Ostateczną listę stworzoną wspólnie z mieszkańcami Lidzbarka, turystami, Gośćmi Oranżerii zaprezentujemy w listopadzie.

Wydarzenia literackie otworzył Salon Literacki, który był zwieńczeniem obchodzonego corocznie przez Oranżerię Maratonu Czytania. 8 maja odbyło się spotkanie i warsztaty z Anną Skowrońską - autorką książek „Alfabet Polski” oraz „Alfabet Niepodległości”. Oba wydawnictwa w niezwykle interesujący i zabawny sposób, ukazują najważniejsze hasła i tematy kojarzące się z polskością. Możecie je również wypożyczyć w naszej bibliotece.

Pierwszą wystawę otworzyliśmy 27 kwietnia. To „Pieśń ujdzie cało” - ekspozycja przedstawiająca ilustracje do polskich pieśni patriotycznych. Autorami prezentowanych prac są wybitni, polscy artyści, twórcy, m.in. Wilkoń, Stanny, czy Wasiuczyńska. Kolejną - „A to Polska właśnie...w cytatach z literatury” - autorstwa Darii Mielcarzewicz - będącą spotkaniem z literaturą polską w nietypowej formie sztuki użytkowej zobaczymy późnym latem. Jesienią zaprezentujemy wystawę pokonkursową corocznego, ogólnopolskiego konkursu „Słowem Malowane”. Już teraz zachęcamy do wzięcia w nim udziału. Nasza lista 100 x100 stanie się tematem przewodnim tegorocznej edycji.

Kolejną ścieżką są koncerty i warsztaty muzyczne. Wydarzenia rozpoczął w marcu koncert chopinowski w wykonaniu studentów Instytutu Muzyki, Wydziału Sztuki UW-M w Olsztynie. Kolejny koncert – Na polską nutę – wybrzmiał 14 maja utworami najwybitniejszych polskich kompozytorów. Za nami warsztaty muzyczne „Z pieśnią przez pokolenia”, na których Oranżerię wypełniły melodie polskich pieśni patriotycznych.

Przez cały rok proponujemy uczniom i grupom zorganizowanym zajęcia edukacyjne związane z tematem Polski:

Hymny Polskie - od 13do 19 lat
Kraina, która się w sercu zaczyna - od 6 do 19 lat
The best of Poland - od 10 do 12 lat
Symbole Polski - od 6 do 10 lat

Wszystkie te wydarzenia będą dla nas okazją do zbierania, czytania i upowszechniania tekstów literackich związanych z Polską i polskością. Dołączcie do nas i podzielcie się swoimi ulubionymi utworami. Stwórzcie z nami listę 100 x 100. Propozycje tytułów przyjmujemy w bibliotece, na organizowanych przez nas wydarzeniach i spotkaniach, bądź pocztą elektroniczną.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury
Oceń artykuł:

(0)