Piątek, 18 stycznia 2019. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Podziel się:

Podziel się:

Światowe prawykonanie "Mazurka Jankiela" Ryszarda Sielickiego w Oranżerii Kultury

Światowe prawykonanie "Mazurka Jankiela" Ryszarda Sielickiego miało miejsce 14 maja podczas koncertu "Na polską nutę" w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim.

Tego wieczoru przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili wyborni artyści związani z olsztyńskim i warszawskim środowiskiem muzycznym.
Zagrali: pianistka Agnieszka Panasiuk i klarnecista Dominik Jastrzębski, którzy uczestniczą w wydarzeniach muzycznych od czasu Inauguracji Oranżerii Kultury oraz występująca po raz pierwszy skrzypaczka Agnieszka Marucha.
Debiutująca na naszej scenie artystka jest laureatką międzynarodowych konkursów skrzypcowych, solistką, kameralistką, pedagogiem oraz koncertmistrzem renomowanych zespołów muzycznych.
Od wielu lat propaguje muzykę polską w kraju i za granicą. Jest muzykiem wszechstronnym, dysponuje szerokim repertuarem skrzypcowym, wykonuje kompozycje wszystkich epok.
Program koncertu zawierał utwory wybitnych kompozytorów polskich.
Organizatorom zależało, aby nie zabrzmiały jedynie utwory znanych twórców jak Fryderyk Chopin czy Stanisław Moniuszko, ale wielu innych, w tym współczesnych, takich jak Witold Lutosławski, Grażyna Bacewicz, Iwona Kisiel.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt prawykonania kompozycji Ryszarda Sielickiego "Mazurek Jankiela", autora zmarłego w 2005 roku.
Wydarzenie zostanie odnotowane w wydawnictwie nutowym, w którym po raz pierwszy zostaną opublikowane utwory Sielickiego.
W repertuarze znalazła się też muzyka filmowa. Piękny walc autorstwa Wojciecha Kilara z "Ziemi obiecanej" czy temat z filmu "Polskie drogi" – kompozycja Andrzeja Kurylewicza to muzyczny kawałek naszej historii i kultury.
Najważniejsze w odbiorze są emocje, a tych nie brakowało na twarzach słuchaczy, na których pojawiały się zaduma, wzruszenie, ale też radość.
Niewątpliwie koncert dostarczył pięknych wrażeń, o czym świadczyły udzielane na gorąco recenzje. Najczęściej padały wypowiedzi o przeżyciu wzruszających chwil, wirtuozerii wykonania czy wspomnieniach wywołanych prezentowaną muzyką. Natomiast wykonawcy docenili spontaniczne reakcje publiczności, dziękując za ciepłe przyjęcie i gromkie owacje.
Ten niecodzienny koncert Oranżeria Kultury zorganizowała w cyklu wydarzeń związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Światowe prawykonanie "Mazurka Jankiela" Ryszarda Sielickiego
Oceń artykuł:

(0)