Niedziela, 21 października 2018. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Podziel się:

Podziel się:

Cello-Cello-Wiolonczelo czyli wieczór z wiolonczelami w Oranżerii Kultury

2 grudnia w Oranżerii królowały wiolonczele. A to za sprawą zespołu Cellofuny, który przywiózł ze sobą aż 22 te instrumenty i zagrał na nich koncert! Lidzbarska publiczność po raz pierwszy mogła być światkiem tak niezwykłego muzycznego wydarzenia.

Grupa Cellofuny istnieje od pięciu lat. Opiekunem i pomysłodawcą zespołu jest Paweł Panasiuk – absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i Trinity College of Music w Londynie, na co dzień muzyk Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Stali bywalcy koncertów kameralnych w Oranżerii mogli go już poznać podczas kilku wystąpień z zespołem Pro Musica Antiqua. W skład zespołu wiolonczel wchodzą głównie uczniowie Powiatowej Szkoły Muzycznej I-go stopnia w Dywitach przy aktywnym wsparciu uczniów szkoły II-go stopnia z Olsztyna oraz prowadzących pedagogów. Występom towarzyszy często fortepian oraz partie wokalne.
Jak mówi Paweł Panasiuk, projekt „Cellofuny” ma na celu popularyzacje wiolonczeli w szerokim rozumieniu i ukazywanie szerokich możliwości tego instrumentu w kontekście różnych stylów muzycznych. Członkom zespołu daje możliwość doskonalenia umiejętności wspólnego grania, rozwoju i poszerzania kontaktów międzyszkolnych i międzynarodowych. Zespół regularnie występuje w Olsztynie i okolicach. Zagrał także w kilku miasta w kraju, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Olecku czy Ełku, a w kwietniu tego roku także w Helsinkach w Finlandii.
Na program zaprezentowany w Oranżerii złożyła się muzyka filmowa i popularna. Publiczność wysłuchała kilku kompozycji Johna Williamsa m.in. z filmu o Harrym Potterze czy przygodach Indiany Jonesa oraz znane tematy z filmów Disney’a – „Pocahontas” oraz „Piękna i Bestia”. Nie zabrakło także głównego tematu z „Titanica” oraz kilku utworów znanych słuchaczom z list przebojów, jak np. „Fragile” Stinga. Grę 22 wiolonczel wzbogacały partie wokalne i fortepianowe.
Koncert zachwycił lidzbarską publiczność, która po raz pierwszy usłyszała znane sobie utwory w tak niezwykłych aranżacjach. Gratulujemy pomysłu, wytrwałości, zapału i czekamy na kolejne spotkanie w Oranżerii Kultury!
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Oranżeria Kultury oraz opublikowany na portalu Lidzbark Warmiński: Cello-Cello-Wiolonczelo czyli wieczór z wiolonczelami w Oranżerii Kultury
Oceń artykuł:

(0)